آیا بی‌برنامگی مقامات سعودی «پنج شنبه خونین مکه» را رقم زد؟

عید قربان که موسم قربانی نفس مومنان در پیشگاه حق تعالی است تبدیل به قربانی انسانهایی گردید که چوب حماقت و بی برنامگی همنوعان خود را خوردند.

به گزارش نفتون نيوز به نقل از نداي ايرانيان در اولین ساعات صبح دو  روز گذشته مومنین می بایست برای انجام رمی جمرات صحرای منا را به سمت جمره ترک کنند.

ساعت 11 صبح به وقت ایران خبرهایی مبنی بر کشته شدن تعدادی از حجاج به علت ازدحام جمعیت مخابره شد،اما بعد از آن بر تعداد کشته شدگان اضافه شد و خبرهایی از وجود اجساد ایرانی در بین کشته شدگان از همان ساعات اولیه کام مردم را در روز عید تلخ کرد.

ایران یکی از سنگین ترین روزهای خود را پشت سر گذاشت و هر ساعت بر تعداد کشته شده های ایرانی افزوده می شد و تا آخرین دقایق روز پنجشنبه بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت تعداد افراد فوت شده ایرانی 125 نفر و اجساد مجهول الهویه 6 نفر اعلام شد.

تعداد افراد زخمی نیز 65 نفر است که در بیمارستان نور مکه تحت درمان هستند.

علت حادثه

در حالیکه خبرهای گوناگونی از علل حادثه رخ داده مخابره شده است اما هنوز نمی توان به طور قطع در خصوص مستند بودن کدام خبر اظهار نر کرد.

مقامات ایرانی حاضر در عربستان علت وقوع این فاجعه را بستن دو مسیر تردد حجاج توسط پلیس عربستان اعلام کردند و عدم برنامه ریزی و بی برنامگی در هدایت حجاج به سمت جمرات را علت این وقوع این حادثه می دانند.

در همین راستا خبرهایی نیز از بستن مسیر توسط پلیس برای عبور مقامات بلند پایه منتشر شده است.

محمد بن سلمان

 پایگاه خبری الدیار لبنان مشخصا از محمد بن سلمان نام می برد و عبور کاروان او که شامل 150 نفر از ملازمان و 200 مامور امنیتی بوده است سبب به وجود آمدن این فاجعه شده است.

این شایعه به حدی قوی بود که حتی شبکه های اجتماعی عربی در فیس بوک و تویتر نیز به آن پرداختند.

کنفرانس خبری

سرانجام عصر دیروز مقامات سعودی کنفرانس خبری برگزار کردند و منصور ترکی رئیس پلیس عربستان سعودی ،حاتم قاضی مشاور وزیر حج عربستان و سرپرست اورژانس سعودی در منی برگذار شد.

فرمانده پلیس عربستان در پاسخ به این پرسش مسیرها برای عبور مقام‌ها بسته شده بود، گفت که چنین مساله‌ای درست نیست؛ هر چند هر سال مقام‌های عالی‌رتبه از کشورهای دیگر به عربستان می‌آیند اما مسیر حرکت انها از جنوب منا است در حالی‌که این حادثه در شرق رخ داده است. وی افزود که آن چیزی که مشخص است، این است که طی ساعات آینده تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها بیشتر خواهد شد؛ تمام بیمارستان‌های ما در آماده‌باش هستند و هیچ کمبودی در زمینه خدمات پزشکی نداریم. افراد می‌توانند با شماره تلفنی که به این منظور اختصاص داده شده است، از تمام جهان برای گرفتن اطلاعات در خصوص بستگانشان تماس بگیرند.

اشتباه حجاج

فرمانده پلیس عربستان در پاسخ به یک خبرنگار هندی که گفته بود شما مسئول این اتفاق هستید که نتوانستید حجاج را هدایت کنید، گفت: «ما هر سال به تمام کشورها اعلام می کنیم که نماینده‌های خود را برای آموزش اعزام کنند؛ اکنون اگر انها نتوانستند حجاج خودشان را آموزش بدهند، این تقصیر ما نیست ما مسئول حماقت دیگران نیستیم.»

این فرمانده پلیس ادامه داد که این اتفاق به دلیل ضعف برنامه‌ریزی ما نیست و هنوز برای ما مسجل نشده که برنامه‌های ما ایراد داشته است اما اگر به این نتیجه برسیم، مطمئنا برای سال‌های آینده تغیراتی را اعمال خواهیم کرد.

کمیته تحقیق و تفحص

رئیس پلیس عربستان گفت که دستور ولی‌عهد برای تشکیل کمیته تحقیق و تفحص به ما ابلاغ شده و ما آماده هستیم که هر مدارکی که نیاز باشد در اختیار این کمیته قرار دهیم اما من بازهم تاکید می کنم که برنامه ریزی ما ایرادی نداشته و مقصر اصلی این ماجرا حجاج و ازدحام بیش از حد آنها بوده است.

مشاور وزیر حج نیز با اشاره به این حادثه گفت که برنامه‌ریزی‌های ما کاملا درست بوده است و ما به حجاج قسمت شرقی هشدار داده بودیم که از ساعت ١١ تا ۱۴ حق خروج از چادرها و رفت و آمد را ندارند.

رئیس اورژانس عربستان هم گفت که در اینجا بیشتر از چهار بیمارستان نداریم و به همین دلیل مجبور شدیم برخی از مصدومان را از طریق زمینی و هوایی به شهرهای دیگر منتقل کنیم.

گزارش العربیه

خبرنگار اعزامی این شبکه در صحرای منی در خصوص حادثه روز گذشته گفت: به نظر مي رسد مقصر اصلي حجاج آفريقايي بوده اند.

انها اموزش لازم رو در اين زمينه نديده بودند و با وجود اينكه هنوز نوبت قسمت شرقي صحراي منا نشده بود اما اينها شروع به حركت كردند.

اموزش اين افراد به حدي بود كه برخي بر خلاف مسير مي امدند و در ساعت ٩ صبح در گرماي ٤٥ درجه و خستگي افراد و بي نظمي سبب شد كه اين حادثه رخ دهد براي همين اكثر كشته شدگان افريقايي هستند.

از دو ساعت پيش وضعيت در منا عادي شده است و حجاج در حال انجام مراسم هستند.

با وجود اظهار نظرهای متناقض در خصوص علت حادثه «پنج شنبه خونین مکه» تنها چیزی که می توان به طور قطع آنرا اعلام کرد این است که طی ساعات آینده به تعداد کشته شدگان افزوده خواهد شد و پس از آن فاجعه ای با چنین ابعاد نمی تواند مدت زیادی در پستو بماند.

انتهای پیام/

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229