مي خواهيد كره شمالي باشيد يا جنوبي؟انتخاب با شماست

به تاریخ سرنوشت‌ساز ۷ اسفند ۹۴ نزدیک می‌شویم، به عبارتی دیگر به انتخاب سرنوشت خود نزدیک می‌شویم.
 
مخیریم به سوی روشنایی یا تاریکی حرکت کنیم.
 
نومیدی توان فرساست، امروز در مسیر تاریخی خود چگونه انتخاب کنیم، به کدام سو برویم؟
 
به تصویر زیر که شب در دو کشور همسایه و نمود امروز دقت کنیم. کره شمالی در تاریکی و همسایه جنوبی در نور غرق است.
 
 
در این مجال کوتاه نگاهی اجمالی به مقایسه اقتصادی این دو همسایه همزاد کنیم که حاصل یک انتخاب دو ملت بوده‌ است. بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ در سال ۱۹۵۰ درآمد سرانه در دو کره جنوبی و شمالی مشابه یکدیگر بوده است و در حدود ۸۵۴ دلار بوده است. در سال ۲۰۱۳ درحالی‌که درآمد سرانه در کره شمالی از ۱۱۰۰ دلار تجاوز نمی‌کند، درآمد سرانه در کره جنوبی از مرز ۲۳ هزار دلار فراتر رفته است. هر یک از اهالی کره جنوبی به طور متوسط ۲۰ برابر بیشتر از هم‌وطن سابقش در کره شمالی درآمد دارد. تولید ناخالص ملی کره جنوبی که درآمدهای اقتصادی داخلی و خارجی این کشور را در بر می‌گیرد، بیش از ۴۰ برابر درآمد ناخالص ملی کره شمالی است.
 
درحالی‌که هنوز کره شمالی یک اقتصاد جهان‌سومی محسوب می‌شود، کشور ۴۹ میلیونی کره جنوبی یکی از اقتصادهای شکوفای جهان را دارد و هم‌اکنون یک کشور پیشرفته صنعتی و به عنوان دوازدهمین قدرت اقتصادی جهان شناخته می‌شود.
 
اقتصاد دو کره مبتنی بر نمونه‌های توسعه کاملاً متفاوت است. هم‌اکنون، کشور کره شمالی در شرایط عمومی بسیار بد اقتصادی قرار دارد. اوضاع بد اقتصادی کره شمالی با تحریم‌های جهانی علیه این کشور باز هم بدتر شده است. تلاش برای آزادسازی اقتصادی در کره شمالی در سال ۲۰۰۹ میلادی به لحاظ تقابل رهبران کره شمالی با غرب و جامعه جهانی و اصرار بر توسعه برنامه‌های هسته‌ای با شکست روبرو شد. اقتصاد کره شمالی از سه سال پیش تا کنون در رکود عمیق به سر می‌برد. تخریب اقتصادی عمومی در کره شمالی کاملاً مشهود است.
 
کره شمالی به کمک‌های بین‌المللی نیازمند است و بدون این کمک‌ها نمی‌تواند بر روی پای خود بایستد.
 
توافق سال ۲۰۰۵ میلادی بین آمریکا، چین، ژاپن، روسیه و دو کره، کره شمالی را ملزم می‌کرد تا برای اعطای کمک‌های اقتصادی جهانی برنامه هسته‌ای خود را رها سازد؛ اما کره شمالی این توافق مشترک را زیر پا گذاشت و اقدام به آزمایش‌های هسته‌ای در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ کرده است. اقدام کره شمالی تحریم‌های تازه غرب و جامعه جهانی را برای اقتصاد کره شمالی به ارمغان آورده است.
 
انزوای سیاسی کره شمالی مانع از گسترش برنامه‌های اقتصادی و مبادلات اقتصادی این کشور می‌گردد.
 
تخریب اقتصادی کره شمالی تا آنجا پیش رفته است که این کشور از چندی پیش نیازمند کمک‌های غذایی جهانی است. برنامه خواروبار جهانی سازمان ملل متحد به این نتیجه رسیده است که بیش از ۶ میلیون نفر از مردم کره شمالی در حالت سوءتغذیه به سر می‌برند و باید به آن‌ها در زمینه غذایی کمک اضطراری کرد. درباره خواروبار و تولیدات کشاورزی، باید گفت که تولید محصولات کشاورزی در این کشور به نسبت نرم‌های جهانی بسیار پایین است. به عنوان مثال راندمان تولید برنج در کره شمالی فقط ۶۰ در صد راندمان تولید در کره جنوبی است.
 
جنگ کره پس از سه سال با آتش‌بس پایان یافت.
 
امضای آتش‌بس در ۲۷ ژوئیه سال ۱۹۵۳، یعنی شصت سال پیش هیچ‌گاه به یک پیمان صلح مبدل نگردید. از آن تاریخ تا کنون هرچند جنگ تازه‌ای بین دو کره در نگرفته است، اما بین این دو، همواره دوره‌های متناوب و متعدد تنش وجود داشته است.
 
رشد اقتصادی شتابان همراه با توسعه و پیشرفت علمی و صنعتی در کره جنوبی، زمینه‌های توسعه اجتماعی و سیاسی را در این کشور به وجود آورد. مستبدی نظامیان جای خود را به دولتی غیرنظامی داد. به تدریج در ابتدای سال‌های ۱۹۹۰ فرآیند توسعه سیاسی در کره جنوبی به پیدایش و ایجاد یک دولت دمکراتیک در این کشور انجامید.
 
اما در همین حال فروپاشی دیوار برلین نتوانست تغییری در ماهیت حکومت نظامی-عقیدتی کره شمالی پدید آورد.
 
اینک با گذشت چند دهه از آغاز مسابقه دو کشور جنوبی و شمالی، می‌توان شرایط دو کشور را مقایسه نمود. کره شمالی مدعی بود که در سایه سیاست‌های داهیانه حاکمانش به سرعت به پیش می‌رود و زندگی بهتر و رفاه بیشتر را برای شهروندانش فراهم می‌کند. آن‌ها در کوتاه‌مدت با کمک پوسترهای تبلیغاتی و آمارسازی، می‌توانستند مدعی پیشرفت شوند؛ اما ادامه این روند دیر یا زود غیرممکن می‌شد.
 
اینک با کمک فناوری‌های نوین، برای بررسی وضعیت این دو کشور، خیلی نیازمند آمار و اطلاعات دقیق نیستیم که دولت کره شمالی بتواند با مخفی‌کاری چنین مطالعه و مقایسه‌ای را با دشواری روبرو سازد. کافی است به حقایقی که با گذشت زمان از پرده برون افتاده‌اند، توجه کنیم. حال با مقایسه ساده دو دیدگاه، اگرچه ملت بزرگ ما به لحاظ ظرفیت‌ها، امکانات، پیشینه تاریخی، ژئواستراتژیک، ژئوپولتیک و… شایسته‌تر از کره جنوبی هستیم.
 
انتخاب ما می‌تواند ما را به سوی روشنایی و تعامل سازنده با جهان برای پیشرفت و تعالی کشورمان هدایت کند و یا قهر با جهان و دلسردی و دل‌مردگی را انتخاب نماییم.
 
امروز روز تصمیم است، روز انتخاب ماست. چشم‌اندازمان را باید انتخاب‌گر باشیم!
 
 
 
فریدون مشیری:
 
افق تاریک
 
دنیا تنگ
 
نومیدی توان فرس است
 
میدانم
 
ولیکن ره سپردن در سیاهی
 
رو به سوی روشنی زیباست
 
میدانی به شوق نور در ظلمت قدم بردار
 
به این غم‌های جان آزار دل مسپار
 
------------------------------
 
*مجید فراهانی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182