گزارشی از رشد مثبت معاملات در ٢ ماه پیاپی دی و بهمن ٩٤ رونق بازار مسکن درفصل زمستان

حجم معاملات بازار مسکن برای دومین‌ماه پیاپی درسال جاری مثبت شد. براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، خریدوفروش مسکن در بهمن‌ماه امسال ٥,٦‌درصد نسبت به بهمن پارسال افزایش داشته است. این درحالی است که این تعداد معاملات نسبت به دی‌ماه امسال نیز رشد ٠.٧‌درصدی را گزارش می‌دهد. در دی‌ماه نیز حجم معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته ٨.٥‌درصد رشد داشت و بدین ترتیب از ابتدای زمستان امسال رونق نسبی به بازار مسکن بازگشته است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که فعالان بازار مسکن معتقدند رکود عمیق بازار در ٣٠‌سال گذشته کم‌سابقه بوده و منجر به ریزش بیشتر از ٥٠‌درصدی پروانه‌های ساخت‌وساز شده است. با این وجود بررسی دوره‌های رکود و رونق بازار نشان می‌دهد که بازه زمانی سال‌های رکود بین ٢ تا ٢.٥‌سال بوده و به این ترتیب‌ سال ٩٥‌سال رونق خریدوفروش مسکن خواهد بود. این موضوعی است که عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی و حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان نیز به آن اشاره داشته و‌ سال آینده را ‌سال رونق بازار مسکن دانسته‌اند. علاوه بر این مظاهریان از افزایش ٥‌هزار‌میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن خبر داده و گفته است این میزان سرمایه می‌تواند قدرت وام‌دهی بانک مسکن را تا ١٣.٥برابر افزایش دهد.
رشد ٦/٥‌درصدی معاملات مسکن
در بهمن ٩٤
آخرین تحولات بازار مسکن در بهمن‌ماه امسال نشان می‌دهد که حجم معاملات ٥,٦‌درصد افزایش داشته است. این درشرایطی است که قیمت‌ها نیز با وجود کاهش درحد یک‌درصدی نسبت به ‌سال گذشته، حدود سه‌درصد درمقایسه با دی‌ماه امسال افزایش یافته است. تغییراتی که بانک مرکزی آن را نشانه آغاز رونق در بازار مسکن می‌داند.
آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ۹۴ نشان می‌دهد که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در بهمن‌ماه ‌سال ١٣٩٤ به ١٦‌هزارو٤٣٤ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه‌ سال قبل به ترتیب به میزان ٠,٧و ٥.٦درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹.۲‌میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۳‌درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه‌ سال قبل با یک‌درصد کاهش همراه بوده است.
این گزارش نشان می‌دهد که در بهمن‌ماه امسال از میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۶.۸‌میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۰.۴‌میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.
خانه‌های ارزان و کم متراژ
همچنان در صدر معاملات
با وجود آن‌که به نظر می‌رسد رونق به بازار مسکن بازگشته است، اما همچنان خانه‌های ارزان‌قیمت در صدر معاملات قرار دارد. گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن در بهمن ٩٤ نشان می‌دهد که واحدهای مسکونی با ارزش ۱۰۰ تا ۱۳۰‌میلیون تومان با سهم ۱۰.۵‌درصد بیشترین سهم از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند و واحدهای دارای ارزش ۱۳۰ تا ۱۶۰‌میلیون تومان و ۱۶۰ تا ۱۹۰‌میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم ۱۰.۳ و ۹‌درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در ماه گذشته حدود ۴۶.۴‌درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲۲۰‌میلیون اختصاص داشته و ۶.۱‌درصد از واحدهای معامله شده نیز ارزشی بیش از ۹۸۰‌میلیون تومان داشته‌اند. همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در این ماه نشان می‌دهد که بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰متر اختصاص داشته و واحدهایی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰متر و ۷۰ تا ۸۰متر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. درمجموع در بهمن‌ماه واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از ۸۰مترمربع ۵۶.۸‌درصد از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص دادند.
تحولات اجاره بهای مسکن در این گزارش حاکی از آن است که در بهمن‌ماه ‌سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه ‌سال قبل به ترتیب ۱۰.۱ و ۱۱.۳‌درصد رشد داشته است. ضمن آن‌که سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی معادل ۲۸.۴‌درصد است.
افزایش قیمت مسکن
 درحد تورم خواهد بود
گام‌های کوچک مثبت در بازار مسکن به تعبیر بسیاری از کارشناسان نشان‌دهنده آغاز رونق بازار مسکن است. عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی دیروز درحاشیه انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی دهم به رسانه‌ها گفت: ‌سال ٩٥‌، سال رونق مسکن است. این درشرایطی است که حامد مظاهریان معاون وزیر راه‌وشهرسازی نیز با بیان این‌که نشانه‌هایی برای خروج مسکن از رکود در نیمه‌دوم‌ سال آینده وجود دارد، به مهر گفت:  افزایش معاملات مسکن می‌تواند پیش‌نشانه‌هایی باشد که از نیمه دوم رونقی در بازار مسکن شکل بگیرد که از دیگر پیش‌نشانه‌ها می‌تواند امیدواری به افزایش تعداد مجوزهای پروانه‌های ساختمانی باشد. او با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود که افزایش قیمت درحد نرخ تورم باشد، افزود: طرح جامع مسکن ۷ محور روشن دارد و برای هریک از اجزای بخش مسکن، برنامه‌های روشن و مشخصی را در نظرگرفته است، ضمن آن‌که این برنامه اهداف کمی را هم درنظرگرفته و متناسب برآوردهایی که نیاز می‌شود، اهداف را دنبال می‌کند.
قدرت وام‌دهی بانک مسکن
 ٥/١٣ برابر می‌شود
معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به این‌که گسترش بازار رهن در اولویت قرار دارد، اظهار داشت: بانک مسکن قرار است به بانک توسعه‌ای تبدیل شود و در‌سال آینده ازسوی وزارت راه‌وشهرسازی، بانک مسکن حدود ۵‌هزار‌میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشد. مظاهریان با اشاره به این‌که این رقم ۱۳.۵برابر قدرت وام‌دهی بانک مسکن را افزایش می‌دهد، افزود: افزایش این قدرت وام‌دهی کمک می‌کند که به همین حدود تسهیلات و نقدینگی به بخش مسکن تزریق شود، به بخش مسکن پروژه‌های بیشتری را تأمین مالی کند و با بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی، بخش مسکن را از رکود خارج کند. او درخصوص احتمال افزایش وام مسکن، نیز توضیح داد: ما موافقیم که وام حداقل تا ۵۰‌درصد قیمت واحد مسکونی را در بربگیرد و بانک مرکزی هم اصول آن را قبول دارد اما شرط اجرایی‌شدن افزایش میزان و نیازمند بهبود قدرت اعتباردهی بانک‌هاست.
گفتنی است برنامه‌های عمده دولت در بخش مسکن تاکنون متکی بر منابع نظام بانکی بوده است. افزایش مبلغ وام مسکن تا سقف ٨٠‌میلیون تومان مصوبه‌ای که در خردادماه ازسوی بانک مسکن به اجرا درآمد و درشرایطی که قرار بود حداقل زمان پرداخت وام به مشتری یک‌ساله باشد، با تغییرات انجام‌شده به کمتر از یک‌سال کاهش یافت و چندی پیش بود که اعلام شد اعطای وام ٨٠‌میلیون تومانی به مشتریان آغاز و این وام رسما وارد معاملات مسکن شد. ازسویی دیگر وام ٣٥‌میلیون تومانی خرید مسکن (مصوب ‌سال ٩٢) نیز با پیشنهاد بانک مسکن و تصویب شورای پول واعتبار به اجرا درآمد و چند ماهی است که متقاضیان خرید مسکن می‌توانند از طریق خرید اوراق، ٦٠‌میلیون تومان وام خرید دریافت کرده که با وام جعاله به ٧٠‌میلیون تومان می‌رسد. همچنین ممنوعیت ورود بانک‌های تجاری به تسهیلات‌دهی در بازار مسکن برداشته شد و بدین ترتیب تمام بانک‌ها مجاز به پرداخت وام تا سقف ٦٠‌میلیون تومان شدند. این درحالی است که لیزینگ مسکن نیز از ‌سال آینده در دستور بررسی شورای پول و اعتبار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182