سعيد ليلاز:با تزریق تورم نمی‌توان رشد اقتصادی ایجاد کرد

به گزارش نفتون نيوز به نقل از عصر ايران یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که نرخ تورم از مردادماه 92 تاکنون به یک ششم تقلیل یافته است، گفت: نرخ رشد نقدینگی در 11 ماهه امسال 27 درصد بوده که نشان می دهد سیاست‌های پولی در سال جاری انبساطی بوده است.

سعید لیلاز مهرآبادی با بیان اینکه در سال 94 رشد اقتصادی صفر نبوده افزود: اگر نتیجه گرا و فرآیند محور باشیم می‌توان گفت سیاست‌های تورمی دولت و بانک مرکزی موفقیت‌آمیز بوده است در عین حال نشانه‌های خروج کشور از رکود و آغاز رونق از حدود دی ماه در اقتصاد آغاز شده و می‌توان اطمینان داشت که با همین سیاست پولی بین 5 تا 6 درصد رشد اقتصادی در سال آینده خواهیم داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نمی‌توان سیاست‌های پولی و مالی را از هم جدا دانست تصریح کرد: اگر رشد نقدینگی را برای سال آینده 23 درصد فرض کنیم و نرخ رشد اقتصادی را هم 5 درصد پیش‌بینی کنیم آنگاه می توان امیدوار بود که نرخ تورم برای سال آینده حدود 11 درصد باشد.

لیلاز ادامه داد: کسانی که فکر می‌کنند با تزریق تورم می‌توان رشد اقتصادی ایجاد کرد، پول‌گرایانی هستند که در دهه 1970 عمر نظریه آنها به پایان رسیده است و مدت‌هاست که دیگر این فکر پذیرفته نیست که با تزریق منابع مالی و سیاست‌های پولی می توان رونق ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر در کشور بتوانیم فضای عمومی کسب و کار را مساعد کنیم این موضوع برای رونق اقتصادی خیلی بیشتر از هرگونه سیاست انبساطی پولی جواب می‌دهد، در حالی که سیاست‌های انبساطی پولی به دلیل تورمی که می‌آفریند،  التهابی در جامعه ایجاد می‌کند که در سطوح فقرا، اقتصادگردان‌ها، سیاستگذارها و سرمایه‌گذارها، این التهاب جلوی سرمایه‌گذاری را از ترس بی‌ثباتی می‌گیرد.

وی بی‌ثباتی و پیش بینی ناپذیری را مشکل اقتصادی به مراتب بزرگ‌تر از کنترل سیاست‌های پولی دانست و گفت: سیاست انضباط پولی به جای انقباض پولی باید تداوم دهد که تنها راه موفقیت کشور در سال 95 انضباط مالی و پولی اقتصاد است

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175