آمار سازی عربستان به چه منظور است؟

 

به گزارش نفتون نیوز فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: عربستان سعودی سهم بازار نفت خود را در کشورهای کلیدی از دست داده است. عربستان سعودی طی سه سال گذشته سهم خود را از بازار در بیشتر کشورهای مهمی که به آنها نفت می فروخت از دست داده است حتی با آن که سطح تولید نفت در این کشور به میزان بی سابقه ای افزایش یافته است.

به گفته تحلیل گران و بر اساس ارقام منتشر شده، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان طی سال های 2013 تا 2015، در 9 کشور از 15 بازار مهم از جمله در چین، آفریقای جنوبی و آمریکا میدان را به رقبایش واگذار کرده است.

عربستان سعودی در اواخر سال 2014 در بحبوحه افزایش عرضه در بازارهای جهانی -که سبب سقوط بهای نفت شد- هدف خود را حفظ سطح تولید نفت خام خود قرار داد اما ارقام مرتبط با واردات نفت -که توسط موسسه اف جی ایی جمع آوری شده است- نشان می دهد راهبرد عربستان سعودی سال گذشته در برخی از کشورهای کلیدی با شکست مواجه شده است.

دیگر ارقام به دست آمده نشان می دهند عربستان سعودی در سال 2015 و در مقایسه با سال 2014 به میزان کمی توانست سهم خود را از بازار نفت افزایش دهد اما ارقام ثبت شده در سال گذشته کمتر از ارقام موجود در سال 2013 هستند.

اد مورس تحلیلگر در موسسه سیتی گروپ اعلام کرد:‌ «عربستان سعودی در این شرایط در زمینه فروش نفت با دوران بسیار دشواری مواجه شده است.» او همچنین گفت:‌ «رقبای این کشور به روشی بسیار تهاجمی در حال ورود به بازارهای بسیار پر جمعیت هستند.»

تولید کنندگان نفتی همانند روسیه و عراق در حال تحت فشار قرار دادن عربستان سعودی در بازارهایی هستند که ریاض آنها را از نظر راهبردی شرکایی تجاری مهمی برای خود قلمداد می کند.

عربستان سعودی ماه گذشته با دست یابی به توافقی موقتی با روسیه و برخی از تولید کنندگان نفتی به منظور کاهش تولید در سطح تولید نفت نشان داد که قصد دارد راهبرد خود را در زمینه سهم خود از بازار تغییر دهد.

این توافقی تا اندازه ای منعکس کننده تأثیرات مخرب سقوط بهای نفت بر اقتصادهای تولید کننده نفت از جمله خود عربستان سعودی است. بهای نفت خام برنت دریای شمال در ماه ژانویه به بشکه ای کمتر از 30 دلار رسید که کمترین رقم طی 13 سال بوده است. این در حالی است که بهای نفت برنت در اواسط سال 2014 ، صد و پانزده دلار در هر بشکه بود و در روز دوشنبه نیز به 39 دلار و 88 سنت در هر بشکه رسید.

بهای نفت برنت از نیمه دوم سال 2014 و به سبب افزایش عرضه نفت در بازارهای جهانی -که تولید نفت شیل آمریکا عامل اصلی آن بود- رو به کاهش نهاد. پس از آن که علی النعیمی وزیر نفت عربستان سعودی در نوامبر سال 2014  هدایت تصمیم اوپک را در عدم کاهش سقف تولید بر عهده داشت، بهای نفت در بازارهای جهانی بیش از پیش با کاهش مواجه شد.

شرکت سعودی آرامکو -که در حال اجرای راهبرد وزارت نفت این کشور است- از زمان برگزاری نشست اوپک، تولید خود را به بیش از10 میلیون بشکه در روز افزایش داد. صادرات عربستان سعودی بیش از 7 میلیون بشکه در روز است.

از اواخر سال 2014 ، مقامات عربستان سعودی بارها در تلاش برای حفظ سهم خود در بازار نفتی بر آمدند و اعلام کردند ریاض با کاهش تولید در مقابل رقبای خود از جمله تولید کنندگان نفت شیل در آمریکا، تسلیم نخواهد شد.

اما ارقام اف جی ایی نشان می دهد سهم عربستان سعودی از واردات کلی نفت چین در سال 2014 از بیش از 19 درصد به تقریبا 15 درصد در سال 2015 کاهش یافته است و دلیل آن نیز افزایش صادرات نفت روسیه به چین بوده است.

سهم عربستان سعودی از واردات نفت آفریقای جنوبی طی این دوره به شدت کاهش یافت و از تقریبا 53 درصد به 22 درصد رسید، زیرا نیجریه و آنگولا صادرات نفت خود را به آفریقای جنوبی افزایش دادند.

در همین حال نفت شیل آمریکا نیاز این کشور را به خرید نفت خام از خارج کاهش داده است. سهم عربستان سعودی از واردات نفت آمریکا طی سال های 2013 تا 2015 از 17 درصد به تقریبا 14 درصد کاهش یافته است.

طی بیش از سه سال، صادرات نفت عربستان سعودی همچنین به کره جنوبیف تایلند، تایوان و چندین کشور غربی و اروپایی با کاهش مواجه شده است. عربستان سعودی همچنین بزرگترین تأمین کننده نفتی برای بسیاری از کشورها از جمله چین محسوب می شود و توانسته است سهم خود را در بازار برزیل، هند و ژاپن طی سال های دو هزار و سیزده تا دو هزار و پانزده افزایش دهد.

ارقام اف جی ایی نشان می دهد کاهش سهم عربستان در بازار در 15 کشور مهم طی سال 2015 در مقایسه با سال قبل از آن روند کندی را تجربه کرده است. مقامات سعودی آرامکو به درخواست ها برای اظهار نظر درباره ارقام اف جی ایی پاسخ نداده اند.

بر اساس ارقام منتشر شده توسط آژانس بین المللی انرژی، عربستان سعودی سال گذشته سهم خود را در بازارهای حاشیه ای افزایش داد. صادرات نفت خام عربستان سعودی در سال 2015 تأمین کننده 8.1  درصد نفت مورد نیاز کشورها -به غیر از نیازهای خود ریاض- بود. این رقم در سال 2014،  7.9 درصد بود. این رقم در سال 2013،  8.5 درصد بود.

تشدید مناقشه بر سر سهم کشورهای تولید کننده در بازار تحت تأثیر چگونگی مقابله عربستان سعودی با روسیه قرار گرفته است. عربستان سعودی با انعقاد قراردادهایی با خریداران سنتی نفت روسیه از قبیل پریم Preem -پالایشگاه سوئدی و همچنین پی کی ان اورلن PKN Orlen و لوتوس همتایان لهستانی آن، تمرکز خود را بر اروپا افزایش داده است.

یکی از مقامات سعودی آرامکو اعلام کرد:‌ «آنها اقتصادهایی مهم هستند. نفت خام بسیاری در آنجا وجود دارد. روس ها و عراقی ها در پی یافتن بازارهایی جدید هستند و البته ایرانی ها پس از برداشته شدن تحریم های بین المللی در تلاش برای بازپس گیری خریداران قدیمی خود بر خواهند آمد»

ارقام موسسه جودی نشان می دهد صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه ژانویه به 7 میلیون و 800 هزار بشکه در روز رسید که بالاترین رقم طی 10 ماه محسوب می شود اما با توجه به افزایش مصرف داخلی نفت در عربستان سعودی که حدود سه میلیون بشکه در روز است و همچنین با توجه به محدودیت های موجود در تولید نفت برخی کارشناسان نفتی قابلیت های ریاض را در افزایش صادرات هر چه بیشتر عربستان زیر سوال می برند.

دیگر تحلیل گران می گویند عربستان سعودی یک بازی طولانی مدت را آغاز کرده است. سعودی آرامکو در حال استفاده از توان مالی خود برای خرید سهام بیشتر در پالایشگاه های خارجی است تا بتواند خرید نفت آنها را از ریاض تضمین کند.

این شرکت -که این ماه از طرح ها برای مالکیت کامل بر یک پالایشگاه در تگزاس خبر داد- در تلاش برای خرید تأسیسات بیشتری در چین است، جایی که ریاض تقریبا در آنجا و همچنین در هند، اندونزی، مالزی و ویتنام حضور دارد.

جیم کرین تحلیلگر در موسسه سیاست خارجی بیکر در دانشگاه رایس اعلام کرد:‌ «این راهبرد عربستان سعودی در آینده است.» او همچنین گفت:‌ «ایجاد بازارهای تضمین شده در کشورهای مهم وارد کننده نفت از طریق در اختیار گرفتن مالکیت پالایشگاه ها در این کشورها هدف ریاض است. با این روش سهم آنها از بازار تضمین خواهد شد.»
این ابتکار عمل همچنین بر این موضوع متمرکز است که چگونه سعودی آرامکو در تلاش برای ایجاد یک الگوئی تجاری متوازن است.

این شرکت در تلاش برای اولویت بخشیدن به تولید فرعی از قبیل بنزین است. صادرات بنزین این شرکت در سال گذشته به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسید. سعودی آرامکو طرح هایی جاه طلبانه برای تقریبا دو برابر کردن ظرفیت پالایش خود و رساندن آن به ده میلیون بشکه در روز دارد.

یکی از مدیران اجرایی شرکت سعودی آرامکو اعلام کرد:‌ «ما در این چرخه در آینده باید قاطعانه تر عمل کنیم. ما باید بتوانیم بیشترین تولید را داشته باشیم.» آمریتا سِن تحلیل گر در موسسه امرژی اسپکتس اعلام کرد:‌ «البته عربستان سعودی خواستار افزایش تولیدات پالایش شده است. اما در آینده ای نزدیک، نفت خام همچنان تولید اصلی این کشور خواهد بود. به همین دلیل راهبرد علی النعیمی در باره سهم ریاض از بازار نفت همواره در ارتباط با تولید نفت خام بوده است.»

تلاش های شرکت سعودی آرامکو برای ایجاد الگویی متوازن تر توسط محمد بن سلمان ولیعهد و پسر قدرتمند ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تشدید شده است.
محمد بن سلمان -که بر فعالیت های سعودی آرامکو نظارت می کند- در تلاش برای افزایش منابع طبیعی موجود در اختیار عربستان سعودی می شود که این اقدام شامل افرایش فعالیت ها در بازار سهام واحد های پیروشیمی و پالایشگاهی آرامکو می شود.
برخی کارشناسان می گویند مقامات سعودی به صورت فزاینده ای در ارتباط با تهدیدی های پیش روی استیلای این کشور بر بازار نفت نگران هستند.

در بحبوحه ابهامات، سداد الحسینی رئیس سابق بخش اکتشاف در شرکت سعودی آرامکو اعلام کرد این شرکت در تلاش برای دفاع از جایگاه عربستان به عنوان قدرت پیشروی نفتی است. او گفت:‌ «هدف ما ایجاد ثبات در سهم ما از بازار و همچنین ایجاد ثبات در عملیات و فعالیت هاست.»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620