جزئیات جالب توجه از چگونگی رخ دادن بزرگترین افشاگری تاریخ

جزئیات جالب توجه از چگونگی رخ دادن بزرگترین افشاگری تاریخ
 
برای حدود یک سال 400 خبرنگار از سراسر دنیا بر روی اسناد افشا شده از موساک فونسکا مشغول تحقیق و بررسی بوده اند. بزرگترین افشاگری در تاریخ تا کنون که شامل 4.8 میلیون ایمیل، 3 میلیون فایل پایگاه داده و 2.1 میلیون فایل PDF است و جمعا 2.6 ترابایت حجم اطلاعات آن است.

به گزارش نفتون نیوز به نقل زا مهر ،اما سوال اینجا است که این عظیم ترین افشاگری تاریخ چگونه رخ داده است. آنچه تا کنون بیان شده به شکل خلاصه این است که یکی از کارمندان موساک فونسکا با روزنامه آلمای زوددویچه تماس گرفته و اسناد را با شرط مخفی ماندن هویت خود در اختیار این رسانه قرار داده است. بعدا زوددویچه این سناد را در اختیار 400 خبرنگار از سراسر دنیا قرار داده تا تحقیقات پیرامون آن آغاز شود.

اما این تنها کلیت ماجرا است و جزئیات بسیار جالب توجه تر از آنچه بیان شده میباشد. داستان از این قرار است که در اواخر سال 2014 منبعی که میخواسته تا این اسناد را فشا کند با گزارشگر روزنامه زوددویچه با نام «باستین اوبرمایر» - Bastian Obermayer - تماس برقرار میکند. اما دلیلی که این منبع روزنامه زوددویچه و اوبرمایر را انتخاب کرده این است که پیش از آن این روزنامه و این گزارشگر مطالبی پیرامون موساک فونسکا خطاب به نهادهای نظارتی در آلمان منتشر کرده بودند.

این منبع به گزارشگر میگوید که زندگی اش در خطر است و اصرار دارد که تماس های آنها از طریق کانال های امن رمزگذاری شده صورت پذیرد و از هرگونه تماس رو در رو خودداری خواهد کرد. وی به اوبرمایر میگوید که میتواند اطلاعاتی بیش از هر آنچه که تا کنون دیده است دیده است در اختیارش قرار دهد.

ارتباط این دو آغاز میشود و از طریق کانال های امن متعددی که هر بار نیز تغییر میکرده است چندین مصاحبه پیرامن موضوع صورت میگیرد. شرط هر مصاحبه این بوده است که تاریخچه مصاحبه قبلی و هر آنچه در آن رد و بدل شده است پاک شود. اوبرمایر به شکل خاص به هیچ نرم افزاری اشاره نکرده است اما اشاره کرده است که نرم افزار پیام رسان رمزگذاری شده و پروتکل های امن اینترنتی رابطه آن دو را ممکن میکرده است.

همچنین این دو از یک رمز نیز برای اطمینان استفاده میکرده اند و هر بار مصاحبه و گفتگوی خود را با یک سوال و جواب برای شناسایی هم آغاز میکردند. اوبرمایر اشاره کرده است که: من میپرسیدم «هوا آفتابیه؟» و او جواب میداد که: «ماه داره میباره» یا هر جواب بی معنی دیگری مانند آن و به این طریق هر دوی ما از اینکه کس دیگری پشت خط نیست مطمئن میشدیم.

بعد از رد و بدل شدن چند سند ICIJ در جریان ماجرا قرار میگیرد و عملیات رسانه ای پیرامون موضوع آغاز میشود و در همین حال رد و بدل کردن داده ها و اسناد جدید ادامه میابد. هیچ مشخص نشده که این منبع چگونه چندین گیگابایت اطلاعات را طی مصاحبه ها منتقل میگرده است اما اوبرمایر اشاره کرده است که طی این مدت چیزهای زیادی در مورد رد و بدل کردن اطلاعات و داده ها از مسیرهای امن فرا گرفته است.

با همه این ها اوبرمایر هیچ گاه هویت افشا کننده اسناد را نفهمید. وی میگوید: من نام یا هویت این شخص را نمیدانم اما این شخص را به خوبی میشناسم. برای یک مدت زمان مشخص من حتی بیش از همسرم با او صحبت کرده ام.

 

بعد از آنکه اسناد به شکل کامل در اختیرا ICIJ قرار میگیرد، این نهاد از یک موتور جستجو با ضریب امنیتی بالا و مجهز به مکانیزم Two-Factor Authentication برای مجوز دادن به خبرنگاران جهت دسترسی به این اسناد بهره میگیرد و با استفاده از یک نرم افزار گفتگو همکاری میان آنها را تسهیل میکند.

نکته جالب ماجرا آنجا است که هنوز تمامی اطالاعات فاش شده در این اسناد در اختیار عموم قرار نگرفته است و این احتمال وجود دارد که برای آینده ای غیر قابل تخمین نیز در دسترس عموم قرار نگیرد. و راز بزرگ این ماجرا همچنان این است که این حجم عظیم اسناد چگونه از شبکه و پایگاه داده موساک فونسکا سرقت شده است؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576