آنان که از سیل زدگی مردم،ماهی انتقال آب بین حوزه ایی را می گیرند را چه باید نامید؟

به گزارش نفتون نیوز به نقل از تابناک در ۷۲ ساعت گذشته در استان‌های غرب و جنوب غربی کشور، حجم قابل توجهی از بارندگی باعث خروش بی‌سابقه رودهای جاری منطقه و این اتفاق باعث شکل گیری سیلاب‌های گسترده‌ای شد و مردم مناطق غرب و جنوب غرب کشور نیز خساراتی متحمل شدند. فارغ از اصل ماجرا که انکارناپذیر است، این رویداد غافلگیرکننده یک حاشیه مهم نیز داشت و آن اینکه برخی کار‌شناسان از لزوم اجرای طرح‌های بیشتر انتقال دم زدند و این موضوع نوعی بی‌اعتمادی و ترس نسبت به مسئولین را در مردم منطقه ایجاد کرد. 

توضیح بیشتر آنکه بلافاصله پس از خروش رود‌ها ـ که بزرگ‌ترین آن‌ها رود دز و کارون هستند ـ و سر زیر شدن بسیاری از سدهای غرب کشور ـ که مرور تاریخ گذشته منطقه، آن را طبیعی نشان می‌دهد ـ حجم گسترده‌ای از فعالیت‌های رسانه‌ای و مدیریتی آغاز شد که خود سؤال‌هایی را در ذهن ایجاد می‌کند. این آب بازی جدید مسئولین و مدیران رسانه‌ای کشور جدا از خسارت‌هایی که مردم مناطق سیلابی متحمل شده‌اند، آن‌ها را با این نگرانی روبه رو کرده که مبادا به بهانه همین باران طبیعی و گم گشته طرح‌ها و پروژه‌های انتقال آب جدید کلید بخور؟! 

در اینجا نخست باید به این پرسش پاسخ داد که علت تحمیل خسارت به مردم منطقه چیست؟ 

در این رابطه، حمیدرضا خدابخشی «معان طرح و توسعه شبکه آبیاری و زهکشی استان خوزستان» به تابناک گفت: «از دیدگاه کار‌شناسی، سیلاب‌های اخیر غرب و جنوب غرب ایران کاملاً پدیده‌ای طبیعی هستند و سدهایی هم که در این منطقه ساخته شده‌اند، گواه این نکته هستند که در گذشته نیز اینچنین سیلاب‌هایی بوده است.» 

خدابخشی در گفت‌و‌گوی خود افزود: «دوازده سال قبل در اهواز سیلی با حجم بزرگ‌تر از سیل فعلی رخ داد و آنچه شما به عنوان مشکل و خسارت می‌بینید، نتیجه بارندگی‌ها نیست بلکه حاصل سکونت غیرمجاز و غیرکار‌شناسی مردم در حاشیه رودخانه‌هایی است که برای مدت طولانی خشک شده بودند». 

این کار‌شناس و مسئول منابع آب ادامه داد: «بنده با طرح‌های انتقال آب کاملاً‌ مخالفم. ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که باید خودمان را با طبیعت همسان کنیم و نه اینکه با برهم زدن اکوسیستم طبیعت را همسان خود کنیم». 

معان طرح و توسعه شبکه آبیاری و زهکشی استان خوزستان در پاسخ به اینکه فایده این سیلاب‌ها چیست، گفت: «اگر شما می‌بینید در استان خوزستان گرد و غبار وجود دارد، نتیجه نبود همین سیلاب‌هایی است که با شست و شوی مراتع و مرطوب کردن خاک منطقه، زمینه را برای رشد پوشش گیاهی فراهم می‌کند». 

پرسش دیگری که در افکار عمومی ایجاد شده، آینکه کشاورزان، دامداران و عموم مردم مناطق غرب و جنوب غرب ایران سال‌هاست با بحران کمبود آب، گرد و غبار، شوره زار شدن مزارع، باران‌های اسیدی و انواع نادر بیماری‌های دامی (نظیر نوع جدید و پیشرفته بیماری تب برفکی که هم اینک در غرب کشور دام‌ها را تلف می‌کند) روبه رو هستند، اما چرا برای هیچ‌ یک از آن‌ها همانند سیل چند روز اخیر، موج رسانه‌ای و عزم جدی در مسئولین برای حل مشکل دیده نشد؟ 

به گفته حسین صدقی، استاد دانشگاه و متخصص هیدرولوژی سیلاب های رخ داده در منطقه، نه تنها یک امر طبیعی است، بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر طبیعت است. این سیلاب‌ها را باید بزرگ‌ترین موهبت طبیعت برای مردم دانست که وظیفه آن شست و شوی دامنه رود‌ها و جلوگیری از شور شدن خاک در طول زمان است. 


یکی دیگر از مواردی که در اینجا قابل طرح و اشاره است، موضوع انتقال بین حوضه‌ای آب است که از دهه‌های گذشته در کشور ما اجرایی شده است. ناگفته نماند که تاکنون در قالب طرح‌هایی نظیر «قم رود الیگودرز، چشمه لنگان فریدونشهر، تونل ۱ و ۲کوهرنگ و...» حجم فراوانی از آب از سرچشمه‌های رو دز و کارون به فلات مرکزی کشور منتقل شده است. 

در این رابطه اساتید برجسته‌ای نظیر پرویز کردوانی معتقد هستند، به جای اجرای پروژه‌های انتقال آب که نتیجه‌ای جز نابودی حوضه مبداً و مقصد ندارد، باید به توانمندی‌های ذاتی فلات مرکزی توجه و برای بارورسازی آن‌ها تلاش شود. 

پرویز کردوانی، استاد و کار‌شناس مسائل آب و خاک در بسیاری از کتاب‌های خود، از جمله کتاب «مناطق خشک» بیش از پنجاه مورد از توانمندی‌های مناطق کویری را که می‌توان با باروری آن‌ها به توسعه این مناطق دست یافت، مورد اشاره قرار داده است. 


جدا از نظر اساتید و کار‌شناسان اگر به طرح‌های انتقال آب اجرا شده تا کنون نیز نگاهی انداخته شود، مشاهده می‌شود که این طرح‌ها جز برهم زدن اکوسیستم حوضه‌های مبدأ و مقصد و ایجاد مشکلات ثانویه نظیر گسترش حجم مهاجرت به فلات مرکزی (به رغم مشکل در تأمین منابع آب) و خالی شدن بالادست سرشاخه‌های دز و کارون (علی رغم توانمندی بالا برای فعالیت صنعتی و کشاورزی) فایده آنچنانی نداشته است و امروزه شاهدیم با وجود اجرای طرح‌های کلان انتقال آب همچنان در فلات مرکزی باید به فکر تأمین منابع جدید آب بود و چشم به سیلاب‌های غرب و جنوب غرب کشور داشت. 

در اینجا جمعیت سه شهرستان بالادستی رودهای دز و کارون (کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری، فریدونشهر در استان اصفهان و الیگودرز در استان لرستان) که در آن‌ها طرح انتقال آب اجرا شده است در دهه‌های گذشته مرور می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323