تاثیر کودتای ترکیه بر بازار نفت چیست؟ معمای نفتی تنگه بسفر

کودتای نافرجام ترکیه، بیش از آنکه بر قیمت جهانی نفت تاثیرگذار باشد، نگرانی هایی درباره ترانزیت نفت از آبهای این کشور ایجاد کرد و علیرغم گذشت ۱۸ ساعت از وقوع کودتا، اخبار ضد و نقیضی درباره امکان یا عدم امکان عبور نفتکشها از تنگه بسفر مخابره می شود. 
 کودتا در ترکیه که یک شب پس از عملیات تروریستی در نیس فرانسه رخ داد، تاثیر محسوسی بر قیمت نفت نداشت و به طور میانگین تنها یک درصد به قیمت نفت اضافه کرد. قیمت هر بشکه نفت برنت با ۶۱ سنت افزایش (معادل ۱.۲۹ درصد) به ۴۷ دلار و ۹۸ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت آمریکا نیز با ۶۱ سنت رشد (معادل ۱.۳۴ درصد) به بشکه ای ۴۶ دلار و ۲۹ سنت افزایش یافت. قیمت نفت پس از آنکه به سقف ۵۰ دلار رسید، تا ۴۵ دلار در هر بشکه نیز کاهش یافت و حوادث اخیر نیز تاثیر چندانی در افزایش قیمت نفت نداشت. 
اما از سویی دیگر، خبر مسدود شدن تنگه بسفر در ترکیه به عنوان محل ترانزیت نفت، علیرغم آنکه تاثیری کوتاه مدت بر قیمت نفت نداشت، اما این نگرانی را در بین مصرف کنندگان نفت ایجاد کرد که در صورت تداوم مسدود بودن این تنگه، قیمت نفت افزایش یابد. تا این لحظه – ۱۸ ساعت پس از کودتای ترکیه – خبرهای ضد و نقیضی درباره مسدود بودن تنگه بسفر مخابره می شود. مقامات ترک از بسته بودن این تنگه به دلایل امنیتی خبر داده اند اما شرکت ترنسنفت، به عنوان تنها شرکت کشتیرانی حمل کننده نفت روسیه، اعلام کرده است که هنوز اخطاری در این راستا به شرکت‌های کشتیرانی از سوی مقامات ترک اعلام نشده است. این تنگه به دلیل عبور ۳ درصد از کل نفت جهان بویژه از روسیه و دریای خزر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سال ۲۰۱۳ به طور متوسط روزانه ۳ میلیون بشکه نفت از این تنگه به بازارهای جهانی صادر شده است. بر اساس اعلام دولت آمریکا، سالیانه حدود ۴۸ هزار کشتی از این تنگه عبور می کنند و همین امر باعث شده است که تنگه بسفر یکی از گلوگاه های شلوغ حمل و نقل دریایی جهان باشد. تنگه بسفر به طول حدود سی کیلومتر و عرض تقریبی ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر٬ استانبول را به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم و دریای سیاه را به مدیترانه وصل می کند. 
 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963