قیمت نفت در بودجه ی سال آینده ی عربستان و عراق

به گزارش نفتون نیوز به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ ، مشاور پیشین دولت عربستان معتقد است که این کشور بودجه سال ٢٠١٥ خود را براساس نفت ٨٠ دلاری تنظیم کرده تا از این رراه اعلام کند انتظار بالا رفتن قیمتها را دارد.
 
به گزارش نفتون نیوز از این شبکه خبری، جان اسفاکیاناکیس افزود: دولت عربستان به احتمال بسیار زیاد بودجه سال ٢٠١٥ خود را بر مبنای نفت بشکه ای ٨٠ دلار خواهد بست که این نشان از اطمینان این کشور به بازار دارد. برنامه بودجه عربستان در حالی روز پنجشنبه (چهارم دی ماه) در میان افت شدید قیمت نفت ارائه شد که قیمت نفت در بودجه امسال عربستان ١٠٣ دلار در نظر گرفته شده بود.
 
وزارت اقتصاد عربستان نیز اعلام کرد که در بودجه سال آینده کشور ٨٦٠ میلیارد ریال (٢٢٩ میلیارد دلار) صرف هزینه ها می شود در حالی که درآمدهای کشور به ٧١٥ میلیارد ریال عربستان کاهش می یابد. براساس این گزارش، درآمد عربستان در سال ٢٠١٤ میلادی برابر با یک تریلیون و ٤٦ میلیارد ریال عربستان بود. فروش نفت خام نزدیک به ٨٩ درصد از درآمدهای عربستان را در سال ٢٠١٤ میلادی تشکیل داد.
 
در همین حال، عراق در هفته جاری برنامه بودجه سال ٢٠١٥ میلادی خود را براساس قیمت نفت ٦٠ دلار برای هر بشکه تنظیم کرد. اسفاکیاناکیس گفت: همه انتظار دارند بودجه ها براساس نفت ٦٠ دلاری تنظیم شود، اما این رقم پیام منفی را به بازار ارسال می کند، با توجه به قیمت سر به سری اقتصادی ٨٠ دلار برای هر بشکه دولت عربستان سعی دارد بگوید ما انتظار داریم قیمت ها دباره رشد کند.
همچنین با توجه به اینکه هزینه های تولید نفت از شیل های نفتی درامریکا به گونه ایی است که تولید نفت آن را با قیمت زیر هشتاد دلار ،فاقد صرفه ی اقتصادی خواهد نمود ،از این رو ممکن است عربستان جنگ قیمتها را برای دراز مدت دنبال نکند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196