شش رویای زنگنه برای سال جدیدبه گزارش نفتون نيوز به نقل از فارس، بیژن زنگنه مانند دیگر وزرای دولت یازدهم در بدو ورود خود به ساختمان طالقانی وعده‌هایی داد که برخی از آنها نیاز به زمان داشت تا شکل تحقق به خود بگیرد، چرا که برخی‌شان زمان‌بر بود و برخی‌ دیگر نیاز به برنامه‌های اولیه داشت.

در این میان، راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را باید مهم‌ترین برنامه دولت برای حوزه نفت دانست که نیاز به زمان بیشتری برای اجرا داشت. زنگنه نیز کمی قبل اعلام کرده بود که در سال ۹۴ فاز اول آن به بهره‌برداری می‌رسد. این پالایشگاه در صورت ‌آغاز به کار می‌تواند بخشی از نیاز داخل به بنزین را تامین کند. با این حال، روال آغاز به کار آن به گونه‌ای بود که نیاز به زمان بیشتری داشت و در نهایت به سال ۹۴ افتاد.

رویای بنزینی

برنامه دیگر دولت که به سال آینده موکول شد، قیمت بنزین است که در سال ۹۳ نیز با افزایش قیمت روبرو شده بود. دولت بعد از قطعی شدن برخی بندهای تصویبی در لایحه بودجه ۹۴، اعلام کرد که در نظر دارد قیمت حامل‌های انرژی را ثابت نگاه دارد و بخش دیگری را برای درآمدهای موردنیاز هدفمندی در نظر بگیرد. بر این اساس، دولت باید قیمت بنزین را در سال ۹۴، ثابت نگاه دارد. شاید این تصمیم را بتوان بهترین خواب زنگنه برای حوزه نفت دانست.

افزایش تولید نفت و گاز


از دیگر برنامه‌های زنگنه برای سال ۹۴ می‌توان به افزایش تولید نفت و گاز اشاره کرد. در حوزه نفت دولت باید افزایش ۱.۴ میلیون بشکه‌ای تولید نفت را تجربه کند تا بتواند در چهار سال فعالیت خود، این میزان تولید را به پنج میلیون بشکه برساند. در عین حال، مسئله افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

همزمان، دولت طبق برنامه‌های پیش‌بینی شده، باید صادرات نفت و گاز خود را نیز وارد مرحله تازه‌تری کند. در حوزه نفت، کلیه تصمیم‌ها به بعد از توافق هسته‌ای و نهایی شدن قراردادهای جدید نفتی بستگی دارد. در حوزه گاز اما، دولت برخی کشورها از جمله عراق را هدف‌گذاری کرده که باید در سال ۹۴ آن را به اجرا برساند

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703