سوآپ نفت با لغو تحریم‌ها احیا می‌شود

به گزارش نفتون نیوز به نقل از نسیم، محمود آستانه در گفتگو با شانا با اشاره به این که انجام عملیات سوآپ در سالهای ١٩٩٩ تا ٢٠٠٩ میلادی ٨٨٠ میلیون دلار برای کشور درآمد داشت، اظهار کرد: انجام عملیات سوآپ با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران اجتناب ناپذیر است از این رو همه تلاش ما این است که پس از رفع تحریم و بازشدن فضای بین المللی آن را احیا کنیم.

وی از تداوم ارتباط با شرکتهایی که پیش از این عملیات سوآپ را انجام می دادند خبر داد و درباره این که چقدر زمان نیاز است تا ایران به جایگاه خود پیش از سال ٨٩ در بحث عملیات سوآپ بازگردد، گفت: کار سختی است و خیلی باید تلاش شود تا اعتماد دوباره جلب شود.

بلااستفاده ماندن تاسیسات احداثی سوآپ

عضو هیئت مدیره نیکو با اشاره به این که برای اجرای عملیات سوآپ نفت خام و افزایش آن، تاسیسات زیادی (از جمله پایانه نفتی نکا و خط لوله نکا-ری) از سوی شرکت ملی نفت ایران احداث شد، افزود: این تاسیسات از زمان قطع سوآپ تا کنون بطور عمده بدون استفاده مانده اند و سالانه مبالغ زیادی صرف نگهداری این تاسیسات می شود، برای احداث خط لوله نکا- ری هزینه ای بیش از ١٦٨ میلیون دلار صرف شد. 

وی همچنین استفاده بهینه از پالایشگاههای تبریز و تهران را از دیگر نتایج قطع سوآپ دانست و گفت: با توجه به این که پالایشگاههای فوق بر مبنای مختصات فنی نفت خام کشورهای حوزه دریای خزر بهینه سازی شده بودند، قطع عملیات سوآپ سبب از دست رفتن استفاده بهینه از سرمایه گذاری در این دو پالایشگاه مهم کشور نیز شده است.

آستانه درباره مزیتهای اجرای طرح سوآپ گفت: بارزترین مزیت اجرای طرح سوآپ نفت خام، درآمدزائی برای شرکت ملی نفت ایران و شرکت نیکو از طریق دریافت حق سوآپ بود.

وی با بیان این که برخی کشورهای حوزه دریای خزر برای صادرات نفت خام تولیدی خود به آبهای آزاد دسترسی ندارند، افزود: موقعیت جغرافیایی ایران این امکان را فراهم کرد که با طراحی مکانیسم سوآپ، نفت خام کشورهای شمال ایران را در بنادر شمالی دریافت و در پالایشگاههای داخلی مصرف و معادل حجم آن در بنادر جنوبی کشور به شرکتهای سوآپ کننده تحویل شده است و از این طریق مبلغی به عنوان حق سوآپ دریافت شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196