وزیر درخواست جلسه غیر علنی کرده بود/ به وزیر فرصت کافی برای ارائه توضیحات در خصوص پول کثیف داده نشد

اظهارات وزیر کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص پول‌های کثیف بازتاب‌های متفاوتی در رسانه‌ها به دنبال داشت. آیا وزیر کشور حرف خود را پس گرفت؟ آنچه که رسانه‌ها بازتاب دادند همین مبحث بود. اما هیچ رسانه‌ای از واقعیات جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صحبت نکرد. اینکه وزیر درخواست جلسه غیر علنی داده بود تا در محیطی دیگر و بدون دوربین ها  صحبت های  بیشتری را ارائه کند اما درخواست وزیر از سوی هیات رئیسه رد شد. وزیر ماند و رسانه‌ها؛ وزیری که می‌خواست نسبت به واقعیت حال حاضر جامعه سیاسی ایران هشدار دهد. باید در صحن علنی مچلس به گونه‌ای صحبت می‌کرد که تشنج آفرین نباشد. هر چند پیش از این پرونده پول‌های کثیف در دالان پر پیچ و خم سیاست ایران، از دست رسانه‌ها خارج شده بود و در دست فعالین سیاسی دو جناح مطرح کشور به بازی گرفته شد. اما وزیر چاره‌ای نداشت، جز اینکه از طرف رسانه‌ها عذر خواهی کند. بی تردید نمی توان پنهان کرد  که وقتی وزیر و مشاور ارشد رئیس جمهور را در شرایطی قرار می‌دهند که به خاطر منافع کشور، مجبورند اظهاراتشان را تخفیف یا تکذیب کنند فضا به این سو خواهد رفت که از روز یکشنبه شاهد بودیم. برخی هم که از ابتدا در مقابل جریان آزاد اطلاعات در کشور شمشیر را از رو بسته بودند  بحث های روز یکشنبه وزیر  را پیروزی خود بر جناح مقابل و رسانه‌ها به تصویر کشیدند.بی تردید این امر نشان می‌دهند که سیاست و فعالین سیاسی در ایران به مانند کشورهای توسعه یافته نیست و هنوز ره بسیار دارند. 
به هر روی  برای ارزیابی حرف‌های وزیر کشور نمی‌توان یک سویه با قاضی رفت در خصوص جلسه علنی روز یکشنبه مجلس  حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور مصاحبه ایی داشته و به چارچوب مباحث مطرح شده اشاره کرد. 

امیری قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به سوال ما در خصوص  اینکه آیا وزیر کشور حرف‌های خود را در جلسه علنی مجلس پس گرفت، گفت: صحبت‌های وزیر کشور در خصوص پول‌های کثیف در جمع فرماندهان نیروی انتظامی و روسای پلیس مواد مخدر سراسر کشور انجام شد وقرار نبود رسانه‌ای شود ایشان با اطلاعاتی که داشتند خطر ورود پول‌های کثیف را به عرصه اقتصاد، فرهنگ و سیاست گوشزد کردند. وزیر کشور به دلیل دغدغه‌ای که در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره داشتند این مبحث را طرح کردند. 

سخنگوی وزارت کشور در ادامه تاکید کرد: وزیر محترم کشور از هیات رئیسه محترم مجلس درخواست کردند به منظور جلوگیری از سوء استفاده دشمنان ورسانه‌های بیگانه جلسه به صورت غیر علنی برگزار شود و مدت تعیین شده برای توضیحات ایشان حداقل یک و نیم تا دو ساعت در نظر گرفته شود که عملا مورد اجابت هیات رئیسه  قرار نگرفت و جناب وزیر در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس حاضر شدند که مشروح آن از رادیو مجلس به صورت علنی پخش شد، متاسفانه ایشان فرصت کافی برای توضیحات و پاورپوینتی که در نظر داشتند که ارائه دهند پیدا نکردند برای وزیر محترم کشور اعلام خطر ورود پول‌هایی با منشاء غیر شرعی و غیر قانونی برای هوشیاری جامعه و مسئولین بود. 


حسینعلی امیری معاون وزیر کشور در پاسخ به این سوال که پس آمار و اطلاعات موجود در خصوص قاچاق مواد مخدر که توسط وزیر ارائه شده بود به معنای بروز مشکل نیست چه چیزی را نشان می‌دهد؟ آیا وزیر نمی‌خواهد با پولشویی مبارزه کند. گفت: 
وزیر کشور از ابتدا دغدغه این را داشت. اما شرایط سیاسی کشور به گونه‌ای پیش رفت که فضای بحث تحت فشار تاثیر مسائل  سیاسی قرار گرفت. اصل موضوع برای آینده کشور بسیار مهم‌تر از این رویکرد ساخته و پرداخته ناقص برای به انحراف بردن اصل موضوع بود. 

امیری تاکید کرد: دیشب اطلاعیه‌ای توسط مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور منتشر شد که این اطلاعیه پاسخگوی برخی از شائبه‌ها خواهد بود. برای وزیر کشور اصل به صدا در آوردن زنگ خطر و هشدار در مورد پول کثیف مهم‌تر بود اما از حرف‌های وزیر بعد از جلسه علنی مجلس که خواسته وزیر نبود سوء برداشت شد. در این راستا انتظار می‌رفت صدای همراهی بیشتری با وزیر کشور برای مبارزه با این پدیده شوم شنیده شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام حسن (سلام الله علیه) : مَن عَرَفَ اللَّهَ أحَبَّهُ. هر كس خدا را بشناسد، دوستش بدارد. دوستی در قرآن وحدیث: ص414 – ح 963