قانون استمرار صلاحیت نمایندگان و نظر محبیان

قانون استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی توسط مجلس تصویب شد. مصوبه‌ای عجیب که البته حقوق دانان در مورد آن بحث‌های فراوانی دارند. فارغ از بحث‌های حقوقی، امیر محبیان معتقد است: تصویب مصوبه در مجلس شورای اسلامی ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که نمایندگان فعلی با تایید خودشان مسیر را برای کاندیدا شدن مجدد باز کرده‌اند و به عبارت بهتر از موقعیت فعلی برای ایجاد موقعیت آتی استفاده می‌کنند. شاید این اقدام در جامعه ذهنیت خوبی به وجود نیاورد. بالطبع اگر نمایندگان وارد این مسئله نمی‌شدند از جهاتی بهتر بود. چون رقابتشان در انتخابات آتی تحت تاثیر این مسئله قرار می‌گیرد. اینکه پیشاپیش خودشان را تایید شده آن هم توسط خودشان تلقی کنند طبیعتا تصویر خوبی در انتخابات آتی ایجاد نمی‌کند. امیر محبیان استاد فلسفه غرب که از چهره‌های برجسته دو دهه اخیرروزنامه‌نگاری ایران و از تحلیل‌گران صاحب سبک شناخته می‌شود. محبیان در سال ۱۳۸۵ حزب نواندیشان ایران اسلامی را تاسیس نمود که به گفته او قصد دارد حزب پیشگام در حوزه تئوری‌پردازی جناح اصولگرا باشد. حزبی که ضمن دفاع از آزادی و دموکراسی در حوزه اقتصاد گرایشی نیمه سوسیالیستی داشته و شدیداً از عدالت اجتماعی دفاع می‌کند. در بند آرمان‌های اقتصادی واجتماعی این حزب تاکید شده است که مالکیت محترم شمرده می‌شود ولی با تقدم منفعت جمع برمنفعت فرد. مشروح مصاحبه دکتر امیر محبیان، دبیر کل حزب نو اندیشان ایران اسلامی با رسانه ها در ذیل آمده است: تصویب طرح استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی بحث‌هایی را در جامعه پدید آورده است. فارغ از بحث‌های حقوقی دلیل این اقدام نمایندگان مجلس نهم به لحاظ سیاسی چه بود؟ 
 
من هم تصویب قانون «استمرار صلاحیت» نمایندگان فعلی برای شرکت در انتخابات مجلس دهم را شنیده‌ام، البته موازین قانونی آن را نمی‌دانم. طبیعتا شورای نگهبان بنابر وظیفه ذاتی خود بر اقدام به تایید یاعدم تایید این مصوبه مجلس می‌کند همگان به خوبی می‌دانند که تنها پس از تایید شورای نگهبان این مصوبه اجرا خواهد شد. اما به طور کلی تصویب مصوبه در مجلس شورای اسلامی ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که نمایندگان فعلی با تایید خودشان مسیر را برای کاندیدا شدن مجدد باز کرده‌اند و به عبارت بهتر از موقعیت فعلی برای ایجاد موقعیت آتی استفاده می‌کنند. شاید این اقدام در جامعه ذهنیت خوبی به وجود نیاورد. بالطبع اگر نمایندگان وارد این مسئله نمی‌شدند از جهاتی بهتر بود. چون رقابتشان در انتخابات آتی تحت تاثیر این مسئله قرار می‌گیرد. اینکه پیشاپیش خودشان را تایید شده آن هم توسط خودشان تلقی کنند طبیعتا تصویر خوبی در انتخابات آتی ایجاد نمی‌کند. قطعا همه می‌دانند کسانی که نماینده هستند و از مسیر تایید گذشته‌اند اما چون میزان حال فعلی افراد است ظرف چهار سال ممکن است تحولاتی در حوزه سیاسی، اجتماعی و اخلاقی فرد رخ داده باشد بنابراین ممکن است در آینده فرد از نظر شورای نگهبان تایید نشود. پیشاپیش ضمانت ایجاد کردن برای تایید، شاید چندان منصفانه نباشد. به هر روی باید منتظر اعلام نظر شورای نگهبان باشیم. چرا که تایید شورای نگهبان این مصوبه را قابل اجرا می‌سازد. 


شاید بیم نمایندگان محترم از تغییر ترکیب مجلس باشد و گرنه دلیل تصویب این مصوبه چه چیز دیگری است؟! اصلا چرا نمایندگان این راه را برگزیده‌اند؟ در سناریوهایی که فعالین سیاسی مطرح می‌کنند می‌گویند دولت در صدد حذف رقیب است این تعبیر باعث تغییر رفتار نمایندگان طی ماه‌های اخیر شده است؟ 


سناریو‌های مختلفی در این باب یعنی انتخابات آتی مجلس مطرح شده است. آیا دولت به مثابه یک حزب ظاهر می‌شود و سعی می‌کند از موقعیت بر‌تر اجرایی خودش استفاده کند یا حداقل سعی می‌کند به صورت غیر رسمی از اتوریته خاص خودش استفاده کند برای اینکه افراد را همسو با خودش را به مجلس بفرستد. در سناریوهایی که مطرح شده است، برخی از فعالین سیاسی بر این باورند که دولت می‌خواهد زمینه را برای فعالیت اصلاح طلبان در مجلس فراهم کند یا زمینه را برای اتحاد با بخشی از اصول گرایان در مجلس فراهم کند. قطعا آگاهان بهتر می‌دانند هر سه مورد ان پیش بینی‌ها به ضرر دولت است. 

چرا به ضرر دولت است، دولت یازدهم می‌تواند با روی کار آوردن نیروهای نزدیک به خود مجلسی همسو داشته باشد؟ 


دولت نباید در جریان انتخابات مجلس به مثابه یک جریان سیاسی و تشکیلاتی وارد شود. حتی ممکن است برخی رفتارهای دولتمردان منع قانونی نداشته باشد اما دولت یازدهم خود را با شعار اعتدال به جامعه معرفی کرده است دولت به جای وارد کردن افرادی برای تشکیل یک مجلس همسو که در ‌‌‌نهایت این اقدام باعث می‌شود دو جریان اصلاح طلب و اصول گرا به عنوان رقیب‌اش معرفی می‌شود بهتر است کمک کند انتخابات آینده در فضایی معقول و سالم برگزار شود. تا خواست مردم تحقق پیدا کند. 

فعالین سیاسی با این نظر شما مخالف‌اند. چه تضمینی وجود دارد که مجلس آینده یک مجلس اعتدالی باشد؟ 


قرار نیست ضمانت بدهیم مجلس آتی، مجلس اعتدالی یا اصولگرا یا اصلاح طلب باشد؛ برعکس باید ضمانت داد که مجلس آینده مجلسی طبق خواست مردم باشد حالا با هر گرایشی که باشد. البته‌‌‌ همان طور که جامعه ایرانی در این مقطع، دولت اعتدال و رویکردهای اعتدالی را برگزید این امر بسیار محتمل است که گزینه‌های معتدل وارد مجلس شوند اما اگر دولت اطمینان ندارد و بخواهد به صورت مکانیکی وارد صحنه شود و نتیجه را به نفع جریان نزدیک به خودش تغییر دهد تقابل میان مجلس و دولت ایجاد می‌شود که در ‌‌‌نهایت به مصلحت نیست. البته نمایندگان مجلس هم باید تفکیک قوا را در نظر بگیرند و در ‌‌‌نهایت مجلسی روی کار بیاید که بتواند وظیفه قانونی خودش را انجام دهد.
 
با توجه به رویدادهای امسال و سال آینده ترکیب مجلس دهم به چه شکل خواهد بود؟ 


در خصوص نتیجه انتخابات مجلس دهم فاکتورهای تاثیر گذار بسیار زیادی وجود دارد. بنابراین نتیجه از هم اکنون قابل پیش بینی نیست. 

مثلا مذاکرات هسته‌ای؛ شکست یا پیروزی ما در آن چه تاثیری در روند حرکت جناح‌های سیاسی خواهد داشت؟ 

به طور مثال اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد و مردم نتیجه توافقات را در زندگی خود احساس کنند به معنای بهتر به این نتیجه برسند که دولت توانسته گرهی را که ایجاد شده است؛ باز کند. ممکن است بر رای مردم در اسفند ماه تاثیر بگذارد و افکار عمومی به سمت مجلسی همسو با دولت حرکت کند. اما این یک امکان است. اگر چنین اتفاقی رخ ندهد و توافقی میان ایران و ۵+۱ رخ ندهد ممکن است بر پایگاه اجتماعی دولت اثر منفی داشته باشد به معنای بهتر مردم احساس کنند که دولت با اینکه مورد وثوق مردم بوده است نتوانسته شعار‌ها و وعده‌هایش را عملی کند. ولی در مجموع برداشت من و توصیه حرفه‌ای من این است که دولت سعی نکند از طریق دخالت در فضای انتخاباتی به شکل تشکیلاتی ورود پیدا کند. دولت باید کفایت خود را به افکار عمومی نشان دهد قطعا مردم پاداش دولت را در انتخابات خواهند داد. اما اگر دولت نتواند کفایت خود را برای جامعه اثبات کند قطعا مردم در انتخابات مجلس به گزینه‌های همسو با این دولت رای نخواهند داد. در این شرایط خواهید دید که حتی نمایندگانی هم که دولت آن‌ها را سامان داده و به مجلس فرستاده با دولت بر سر کار همسو نخواهند شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576