صدای پای بنزین هزار تومانی

یک مقام آگاه گفت: تصمیم‌گیری درباره واریز نشدن سهمیه سوخت خودروهای شخصی طبعا مربوط به مصوبه دولت و یک تصمیم کلان در این حوزه است.

وی افزود: وزارت نفت از سوی دولت مامور شده است که در این خصوص اطلاع‌رسانی کند و به موقع به این کار اقدام خواهد کرد.

 اخباری مبنی بر تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن قیمت بنزین خودروهای شخصی به گوش می‌رسد اما این خبر هنوز از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشده‌ است.

پیش از این وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تغییر در قیمت و سهمیه سوخت را در سال جاری رد کرده بودند.

بر اساس این گزارش، برای اولین بار در طول 8 سال اجرای سهمیه‌بندی بنزین سهمیه بنزین خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها در خردادماه امسال ساعت 24 روز 31 اردیبهشت بدون هیچ توضیح قبلی به کارت‌های سوخت واریز نشد و هنوز هم هیچ توضیحی در این باره ارائه نشده است.

دولت با تک‌نرخی کردن قیمت بنزین خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها می‌تواند بین 10 تا 12 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

 زمزمه تک نرخی شدن بنزین آغاز شد؟

 با توجه به عدم واریز سهمیه بنزین خردادماه خودروهای سواری زمزمه تغییر در روش افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها با توجه به کسری درآمدهای دولت در این بخش قوت گرفت.

بر این اساس، طی روزهای گذشته برخی مقامات دولتی از سناریوهای مختلف دولت برای چگونگی جبران کسری هدفمندی یارانه‌ها که به گفته این مقامات حدود 17 تا 20 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است، تصمیم‌گیری کنند طبق سناریوهای موجود، یکی از مباحث مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی و یا تک نرخی شدن قیمت بنزین خبر می‌دهد.

همچنین ساز و کار ترکیبی حذف یارانه پر درآمدها به همراه کاهش مبلغ یارانه برای برخی اقشار در کنار پرداخت 9 بار یارانه نقدی به جای 12 بار در سال از جمله این مباحث تلقی می‌شود.

یکی دیگر از سناریوهای موجود، افزایش یارانه 45 هزار و 500 تومانی اقشار ضعیف بوده که در این راستا علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه نیز پیش از این عنوان کرده بود که باید یارانه نقدی اقشار ضعیف و کم درآمد تحت پوشش نهادهای حمایتی افزایش یابد.

در این باره یک مقام مسئول دولتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عنوان کرد: سناریوهای مختلف افزایش درآمدهای دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با توجه به کسری فاحش موجود روی میز هیأت وزیران قرار دارد و هرگونه تصمیم‌گیری در اختیار دولت است.

وی تاکید می‌کند طبق قانون بودجه سال 94 دولت می‌تواند تا سقف 48 هزار میلیارد تومان از محل افزایش نرخ حامل‌های انرژی درآمد کسب کند و افزایش حامل‌ها نیز منافاتی با قانون ندارد.

این مقام آگاه معتقد است: ستاد کارگروه هدفمندی یارانه سناریوهای مختلف را تهیه کرده و نیتجه گیری نهایی بر عهده هیات دولت است.

براین اساس به گفته نوبخت سخنگوی دولت، درآمد دولت از محل اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته 39 هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد دولت در حال ارزیابی شرایط برای افزایش برخی نرخ حامل‌های انرژی در راستای جبران کسری درآمد هدفمندی یارانه بوده و تک نرخی شدن بنزین به عنوان یکی از گزینه‌های محتمل روی میز دولت در کنار حذف یارانه پر درآمدها و سایر حامل‌های انرژی قرار دارد.

بر این اساس، دولت نسبت به منابع و مصارف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها طبق تبصره 20 قانون بودجه برای جبران کسری منابع هدفمندی یارانه‌ها تصمیم‌گیری خواهد کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

رسول خدا صلی الله علیه و آله : أَلدّالُّ عَلَى الْخَيْرِ كَفاعِلِه؛ كسى كه ديگران را به كار نيك راهنمائى كند گـويـا خـود، آن را انـجـام داده اسـت. وسائل الشيعه: ج 11، ص 398