ترکان:آدرس پولهای کثیف را می دهم

سه سال است که با هم تقریبا هر چند وقت یکبار مصاحبه می‌کنیم، قبل از انتخابات و بعد از انتخابات سال ۹۲ هم مصاحبه‌ها ادامه پیدا کرد. اما از‌‌‌‌ همان روزهای آغازین که بحث میراث دولت احمدی‌نژاد برای دولت یازدهم را پیش کشیدیم؛ و او آنچه تحویل گرفته بود راسعی کرد بیان کند. بحث‌ها میان من و این دولتمرد به گونه‌ای دیگر رقم خورد عده‌ای از‌‌‌‌ همان روزهای اول به دنبال این بودند که ترکان دیگر حرف نزند! مردادماه ۹۲ و همزمان با تحویل دولت بود که ترکان به افشای اقدامات دولت قبل پرداخت و فعالان رسانه‌ای هم بر مبنای وظیفه ذاتی خود با او همراه شدند. اما سفارش بود که پشت سفارش می‌آمد؛ که مهندس چه نیازی است دولت یازدهم آنچه تحویل گرفته بگوید و از طرف دیگر به ما هم می‌گفتند بس کنید؛ مسئله‌ها را کش ندهید. اما ترکان خوب می‌دانست دولتمرد باید آنچه تحویل گرفته را بگوید چه آنکه ترکان باسابقه است و بازی روزگار را خوب می‌داند ممکن است روزی خود در مسند نقد شدن بنشیند. حال که دولت یازدهم گام در راه سه ساله شدن گذاشته است؛ وزرا مانده‌اند و آنچه در اختیار ایشان است برای پاسخگویی و دیگر کسی باور نمی‌کند چه تحویل گرفته‌اند. این روز‌ها هم ترکان اصراردارد واقعیت عرصه سیاسی ایران را بگوید؛ واقعیت بازی سیاسی ایران امروز «بازی پول کثیف» است. از‌‌‌‌ همان اسفند ماه که ترکان بر این امر تاکید کرد بازهم سفارش‌ها و سفارش کنندگان باز گشتند. خود ترکان می‌گوید بازهم می‌آیند و زنگ می‌زنند و می‌گویند خوب نیست مطرح کنید و باز‌‌‌‌ همان فشار‌ها؛ اما یک ماه پیش فهمیدیم انگار گام در راه متفاوتی گذاشته‌ایم که هر لحظه سخت‌تر می‌شود شاید سخت‌تر از بقیه راه‌ها. ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور می‌گوید «من می‌خواهم آدرس پول‌های کثیف و مصداق‌های آن را بگویم اما مسلما این آدرس‌ها منحصر به بحث قاچاق سوخت، موبایل و... نیست. وام‌های متعدد و میلیاردی که در دولت گذشته گرفته شد و هیچ وقت برنگشت.....» مشروح گفت‌و‌گوی اکبرترکان مشاور ارشد رئیس جمهور با پایگاه خبری و تحلیلی ندای ایرانیان در ذیل آمده است: 
 
 
 
تقریبا چند ماه از اولین اظهار نظر شما درباره پول‌های کثیف گذشته است. در این مدت و در مصاحبه‌هایی که با ما داشتید، به بحث پول‌های کثیف و ورود آن‌ها به انتخابات اشاره کردید؛ اما ظاهرا برخی فعالین سیاسی از سخنان شما با ما بر آشفتند. منظور شما از مطرح کردن بحث پول‌های کثیف در رسانه‌ها چه بود؟ و چرا عده‌ای با از در دوستی وارد شدن یا عتاب و خطاب می‌خواهند شما و دولتمردان را از ورود به این عرصه باز دارند؟ 
 
منظور من از مطرح کردن بحث پول‌های کثیف و ورود آن‌ها به حوزه سیاسی کشور به طور کل، بحثی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است. همانطور که همگان به خوبی می‌دانند؛ ورود پول‌های کثیف به انتخابات تنها یکی از این عرصه هاست که بزرگان نظام هم بدان هشدار داده‌اند. بنابراین من بحثی را شروع نکردم که نتوانم مصادیق آن را بازگو کنم یا راهکاری برای آن نداشته باشم، طبعا برخی حرف‌های مرا به گونه‌ای برداشت کردند که خودشان می‌خواستند. اما آیا کسی هست که منکر وجود پول‌های کثیف در کشور شود؟! آیا کسی هست که معتقد باشد در ایران ما قاچاق کالا و ارز صورت نمی‌گیرد؟! و اینکه آیا کسی نمی‌داند که این پول‌ها کجا می‌رود؟! خودشان هم می‌دانند که من حقیقت را گفتم و مصادیق آن را هم می‌توانم بازگو کنم. اینکه عده‌ای بخواهند من و یا بقیه را با هجمه رسانه‌ای تحت تاثیر قرار دهند و واقعیت را به گونه‌ای دیگر مطرح کنند؛ فکر نمی‌کنم بر رفتار و حرف‌های من تاثیر گذار باشد. همگان به خوبی می‌دانند که نظام انتخاباتی ما مشکلاتی دارد و این دغدغه جدی ما است. اینکه در این نظام انتخاباتی هزینه‌های انتخاباتی اشخاص، گروه‌ها و احزاب از کجا تامین می‌شود محل سوال است. آن چیزی که من پیشنهاد کردم این است که نه تنها در انتخابات مجلس بلکه در هر انتخاباتی باید کاندیداهای انتخابات مکلف شوند منابع و مصارف مالیشان را در یک بیانیه اظهار کنند؛ اینکه از چه کسانی و از کجا پول گرفته‌اند و کجا خرج کرده‌اند. به نظر من همین امر برای نشان دادن سلامت یک انتخابات امری واجب است. بی‌تردید همگان می‌دانند که این بحث، تجربه کشورهای دیگر هم بوده است این فقط ما نیستیم که بحث ورود پول‌های کثیف در انتخابات را در انتخابات مطرح می‌کنیم. کشورهای دیگر هم قانون مبارزه با پول‌های کثیف را دارند و مسئله ورود این پول‌ها به عرصه انتخابات را رصد می‌کنند. قطعا باید معلوم باشد که احزاب و اشخاص در یک انتخابات چگونه تامین مالی می‌شوند و کجا این پول‌ها را خرج کرده‌اند. در واقع لازم است ما تجربه دیگر کشور‌ها را مطرح کنیم. من در مصاحبه قبلی‌ام مثال هلموت کهل را زدم، کهل برای تاریخ آلمان بسیار قابل احترام است چرا که این شخص قهرمان اتحاد دو آلمان محسوب می‌شود اما او را به دادگاه کشاندند چرا که ۵۰۰ هزار مارک گرفته بود و به حساب حزب ریخته بود اما اظهار نکرده بود به خاطر اظهار نکردن کهل به دادگاه فراخوانده شد. بنابراین لازم است ما هم یک بار برای همیشه وضعیت موجود را شفاف کنیم. 
 
اینکه که گفتید همه موافق؛ به بحث کشیده شدن پول‌های کثیف و پول‌های موجود در انتخابات هستند را من قبول ندارم، به هر حال فشار‌ها برای پس گرفتن حرف‌ها و اظهار نظر‌ها زیاد است؟ 
 
دقیقا این مسائل به دلیل نبود شفافیت است. وقتی شفافیت وجود نداشته باشد طبعا رسانه‌ها هم مظان اتهام هستند. ما وقتی صورت هزینه‌های انتخاباتی یک فرد را نداشته باشیم قطعا افراد منکر این پول‌ها می‌شوند و تازه از ما هم پاسخ می‌خواهند؛ بنابراین ما نیازمند شفاف سازی هستیم. وقتی یک نماینده‌ای مقابل یک مددیر دولتی می‌نشیند و از او می‌خواهد تا سفارش یک نفر را برای گرفتن تسهیلات انجام دهد؛ شاید در نظر برخی این امر مشکل زا نباشد اما واقعیت این است که در پس بسیاری از این سفارش‌ها واقعیتی با نام سفارش برای عبور از قانون وجود دارد. شاید خود نماینده هم چندان در مورد اتفاق رخ داده آگاه نباشد اما پول گرفتن نماینده و رویدادهای پس از آن؛ واقعیت‌ها را آشکار می‌کند. بنابراین ما بیش از هر چیز نیازمند شفاف سازی هستیم وقتی که اطلاعات در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد کسی نمی‌تواند ادعا کند که به او تهمت زده شده است. امروز هم بحث ورود پول کثیف به فضای سیاسی ایران جدی است. باید قوانین ما موظف کندکه احزاب و اشخاص حاضر در انتخابات باید منابع مالی خود را شفاف کنند. 
 
اگر مانند وزیر کشور تحت فشار قرار بگیرید؛ چطور؟! 
 
من نمی‌خواهم حرف‌هایم را در خصوص پول‌های کثیف پس بگیرم، بلکه پیشنهاد دارم. پول کثیف نباید وارد انتخابات شود همین، کسی هست که معتقد است باید وارد شود؟ 
 
عده‌ای معتقدند که شما به آن‌ها تهمت زده‌اید؟ 
 
من هنوز هم می‌گویم که پول کثیف نباید وارد انتخابات شود. منتهی ممکن است کسی بگوید در ایران پول کثیف نیست. من می‌گویم تعداد موبایل‌های که از گمرک خارج شده است را با تعداد موبایل‌های موجود در جامعه مقایسه کنید. به نظر شما مابه تفاوت تعداد گوشی‌های موجود در جامعه در جیب چه کسی و یا چه گروهی می‌رود؛ و مهم‌تر چرا برخی از همین کسانی که از این امربهره می‌برند چرا در حاشیه امن قرار دارند؟ از میلیارد‌ها قاچاقی که وارد می‌شود چند در صد آن‌ها راه قدرت را پیش می‌گیرد؟ این‌ها آدرس پول کثیف است. قاچاق سوخت، قاچاق موبایل، قاچاق دخانیات چگونه انجام می‌پذیرد این‌ها آدرس پول‌های کثیف است.
 
اما قبول دارید که پول‌های کثیف را نباید به این‌ها تقلیل داد؟ 
 
من می‌خواهم آدرس پول‌های کثیف و مصداق‌های پول کثیف را بگویم اما مسلما این آدرس‌ها منحصر به بحث قاچاق سوخت، موبایل و... نیست. وام‌های متعدد و میلیاردی که در دولت گذشته گرفته شد و هیچ وقت برنگشت. امروز ما وام‌هایی را در بانک می‌بینیم که وثیقه‌های آن‌ها در ارزیابی یک سوم ارزش هم تشخیص داده نشده است. البته منظور من وام‌های بسیار کلان است. بخش دیگر پول کثیف ارز‌هایی است که از کشور خارج شده است و معادل آن‌ها کالا وارد کشورنشده است. بخش دیگر پول‌های کثیف مابه تفاوت ارز موجود در کشور است؛ آیا این‌ها وجود خارجی ندارد؟! پول‌های صد‌ها میلیاردی حاصل از این فعالیت‌های کلان الان کجاست؟! مگر می‌شود در مورد واقعیت به این بزرگی حرف نزد ومدعی شد که همه این‌ها دروغ است. اگر این پول‌ها وجود ندارد پس چرا ما هم قاچاق سوخت داریم و هم وام‌های میلیاردی که هیچ وقت به صندوق دولت برنگشته است. 
 
به هر حال برخی در مجلس معتقدند؛ این بحث‌ها فقط اتهام است که من رسانه‌ای و شمای دولتمرد می‌زنیم؟! 
 
یک مقام عالیرتبه دولت دهم؛ بیان کرده است که به تعدادی از نمایندگان محترم پول هنگفتی پرداخت کرده است آیا این طور نیست؟! آیا اسامی آن نمایندگان موجود نیست که برخی دنبال تکذیب هستند. اگر واقعا چنین مطلبی وجود نداشته نباید بیان می‌شد. باید با افراد خاطی هم که بیان غیرواقعی داشتند برخورد شود. اما فعلا یک نفر می‌گوید من به تعدادی از نمایندگان فعلی پول داده‌ام. 
 
در شهرستان‌ها این مسئله باب شده است که نمایندگان پول می‌گیرند؟
 
به هر حال این قانون هم باید باشد که احزاب وشخصیت‌ها منابع انتخاباتی را بگویند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703