طارق عزیز در زندان درگذشتبه گزارش خبرنگار نفتون نیوز به نقل از شرق الاوسط طارق عزیز پس از آنکه هفته گذشته به علت مشکلات قلبی ناشی از کهولت سن از زندان مرکزی ناصریه به بیمارستان منتقل شد، سرانجام روز گذشته بر اثر سکته قلبی درگذشت.
میخایل طوبیا یا همان طارق عزیز در یک خانواده متوسط مسیحی در شهر موصل در سال 1936 به دنیا آمد و پس از اخذ دیپلم به عنوان ویراستار در روزنامه مشغول به کار شد او از همان زمان به عضویت حزب سوسیالیست بعث عراق در آمد.هدف این حزب سرنگونی نظام پادشاهی ملک فیصل بود که توانسته بود تحت حمایت دولت انگلیس حکومت خودکامه ای را در بین النهرین تشکیل دهد.

وی پس از روی کار آمدن حزب بعث سوریه به آنجا می رود و مدتی در مطبوعات آنجا به کار مشغول می شود اما دوباره به عراق بر می گردد و به کارهای حزبی می پردازد.

پس از انقلاب 1958 که منجر به روی کار آمدن عبدالکریم قاسم می شود وی مدیر روزنامه جمهوریت می شود و پس از سقوط قاسم و به روی کار آمدن حسن البکر وی سخنگوی حزب سوسیالیست می شود.اما این سمت وی زیاد طول نمی کشد و با کودتای صدام حسین نخست وزیر وقت و تصرف کاخ ریاست جمهوری توسط وی دوران طلایی وی آغاز می شود.سابقه دوستی دیرینیه وی در حزب با صدام سبب می شود که وی ابتدا به سمت وزیرفرهنگ دولت عراق منصوب شود و سپس پس از عضویت در شورای رهبری حزب وزیر اطلاع رسانی شود.

همزمان با اوج گرفتن توهمات صدام مبنی بر رهبری جهان عرب و انتخاب لقب سیف العرب(شمشیر اعراب) وی به علت توانایی در زبان انگلیسی به سمت وزیر خارجه عراق و معاون ریاست جمهوری منصوب می شود و تا سال 1991 در این عنوان می ماند. وقوع دو جنگ در زمان صدارت وی و حضور پر رنگ وی در کشورهای مختلف سبب شد که وی به عنوان یک چهره معتدل و مسیحی سعی در متعادل نشان دادن وجه بین المللی حکومت بعث داشته باشد.

از کارهای مهم وی در زمان وزارت می توان به گسترش روابط نظامی و صنعتی این کشور با شوروی اشاره کرد که همزمان با جنگ عراق با ایران بود به طوریکه توانست این کشور را راضی به سرمایه گذاری و تامین تجهیزات نظامی و صنعتی عراق کند.

دیگر اتفاق مهم زمان وی شرکت در اجلاس ژنو بود که در آن اجلاس جیمز بیکر وزیر خارجه وقت آمریکا به وی هشدار می دهد که با توجه به حمله عراق به کویت خطر جنگ این کشور را تهدید می کند و از او می خواهد که نامه جرج بوش پدر را به صدام تحویل دهد که وی از قبول نامه امتناع می کند.
علت ورود عراق به کویت ناشی از اختلافات نفتی دو کشور بود درحالیکه کویت و امارات خارج از سقف معیین شده توسط اوپک نفت می فروختند عراق بارها از انها خواست که دست از اضافه فروشی و تاثیر گذاری در بازار خودداری کنند در آن زمان عراق پس از جنگ فرسایشی که با ایران داشت شدیدا به دلارهای نفتی احتیاج داشت که عملا کویت و امارات با خراب کردن بازار ،این کشور را به دستیابی درآمد نفتی محروم می کردند سرانجام صدام با فرستادن طارق عزیز به ابوظبی به این کشورها پیغام داد که اگر در حد سقف تعیین شده تولید نکنند با انها برخورد نظامی خواهد کرد که بعدها این حرف خود را عملی کرد.

بعد از سال 91 میلادی میخائیل طوبیا که بعد از ورود به داخل دولت عراق صدام نام او را به طارق عزیر تغییر داده بود معاون رئیس جمهور ماند و همچنان جزو شورای رهبری حزب بعث بود.

بعد از سقوط عراق و اشغال آن توسط آمریکا در 24 آوریل 2003 شبکه سی ان ان امریکا در 19 مارس اعلام کرد طارق عزیز مرد شماره 12 در لیست آمریکا خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کرده است.

سرانجام در 26 نوامبر 2012 دیوان عالی عراق برای مشارکت در سرکوب انقلاب شیعیان جنوب عراق وی را محکوم به اعدام با طناب دار کرد و برای کشتار کردهای شمال حبس ابد به وی داد.اما این احکام به علت عدم توانایی جسمی و کهولت سن هیچ وقت انجام نشد تا اینکه وی در سن 79 سالگی به دلیل سکته قلبی درگذشت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

حضرت مهدی (علیه السلام) ما أرْغَمُ أنْفُ الشَيْطانَ بِشَىءٍ مِثْلَ الصَّلاةِ، فَصَلِّها وَ أرْ غَمْ أنْفَ الشَّيْطانَ؛ با هيچ چيز مثل نماز، بينى شيطان به خاك ماليده نمى شود پس نماز را به پادار و بينى شيطان را به خاك بمال. بحارالانوار، ج 53، ص 182