حمایت نمایندگان خوزستان از دکتر شریعتی

پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان در رابطه با جلسه ای که با وزرای پیشنهادی با حضور نمایندگان استان  در خصوص برطرف ساختن مشکلات خوزستان برگزار کرده اند گفت: با توجه به دغدغه هایی که در استان وجود دارد جلساتی با وزرای پیشنهادی برگزار کردیم جلسه ی اخیر با وزیر پیشنهادی کشور، رحمانی فضلی بود که بنا شد تا تبادل نظرات جدی در خصوص مسائل استان صورت بگیرد. تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان را برگزیدیم تا در این جلسه سخنگو باشند. 
 
وی موضوعات مطرح شده در این جلسه را چنین عنوان کرد: وجود چالش و موانع موجود در جذب سرمایه گذاری استان خوزستان موضوعی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد. از جمله این موانع مرزی بودن استان خوزستان است که جنبه امنیتی دارد و نگاه امنیتی به سوی آن معطوف است که این نگاه مانع از جذب سرمایه گذار می شود. بنابر این مقرر شد تمهیداتی در نظر گرفته شود تا سرمایه گذاری در اروند رود توسعه پیدا کند. همچنین گفته شد با وجود حضور گمرک در مرزها برای پالایش فعالیت های مورد نظر دیگر لزوم به حضور نیروی انتظامی در چنین مکانی نیست. 
 
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که همراهی  وزارت کشور با نمایندگان استان جهت رفع مشکلات خوزستان از موضوعات مطرح شده این جلسه است گفت: مقرر شد تا تهلنجی آبادان و خرمشهر با در نظر گرفتن برنامه هایی ساماندهی شود، همچنین مقرر شورای فرهنگی عمومی به پیگیری مطالبات فرهنگی مردم با حضور ادارات کشوری بپردازند.
 
رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان در رابطه با لزوم ایجاد مدیریت بحران قدرتمند اظهار کرد: با توجه به تنش های ایجاد شده دراستان از جمله اتفاقات رودخانه دز، لزوم را بر این مبنا قرار دادیم تا مدیریت بحران قدرتمند و فعالی داشته باشیم نه صرفا تابلویی که نتواند مشکلات مردم را رفع کند. 
از طرفی موضوع  اسلحه های غیر مجازی است که در استان خوزستان  با تعداد بالا در حال رد و بدل شدن هستند که در این جلسه به طور جد به این مسئله پرداخته شد تا امنیت  جامعه دچار خطر نشود. لذا بر پیگیری این موضوع تاکید کردیم که اکنون فعالیت های خوبی در حال انجام هستند. 
وی از ارائه درخواست به وزارت کشور جهت همکاری با دهیاری های استان خوزستان جهت رفع موانع  و مشکلات رفاهی و خدماتی خبر داد و افزود: با توجه به اینکه روستاهایی که جمعیت بیش از 3500 نفر را دارند تبدیل به شهر می شوند و امکانات خوبی را در حوزه های مختلف از آن خود می کنند در محور رفع سنگ اندازی ها و موانع موجود درتقسیمات کشوری شدیم. موضوعاتی را در این جلسه مطرح کردیم. هرچند که خوزستان بعد از تهران از نظر دریافتی های دهیاری و شهرداری رتبه دوم را دارد.
 
پاپی زاده ادامه داد: رضایت مندی از دکتر شریعتی دیگر مبحثی بود که دراین جلسه مشترک مطرح شد و خرسندی رحمانی فضلی را به همراه داشت که  تعامل و اتفاق نظر قابل قبولی میان استاندار و نمایندگان استان خوزستان جهت رفع مشکلات مردم وجود دارد. 
 
رییس مجمع نمایندگان استان خوزستان در پایان یاد آور شد: بحث به خدمت گرفتن نیروهای استانی در کابینه دولت را در این جلسه مطرح کردیم که حق خوزستانی های بیش از این است و در دولت قبل در رابطه با استفاده از این نیرو و ظرفیت ها ضعیف عمل شد؛ که در ادامه با تاکید وزیر و صحه گذاشتن بر این موضوع مواجه شدیم و قول مثبت وی در رابطه با استفاده از ظرفیتهای انسانی استان در این دولت را شاهد بودیم. همچنین رحمانی فضلی متذکر شد که برای ستان خوزستان اولویت بیشتری قائل هستیم که اولین طرح توسعه  استانی کشور برای  استان وخوزستان مکتوب و در نهایت ختم به اجرای طرح 550 هزار هکتاری شد.

قمشی: بی تفاوتی وزارت نیرو نسبت به حجم غیرمتعارف انتقال آب کارون و دز به فلات مرکزی نگران کننده است/ دست های پشت پرده جهت دامن زدن به تنش های آبی میان خوزستان و فلات مرکزی نمایان شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ، در خصوص انتقال آب از سرشاخه های کارون، با اعلام اینکه درحال حاضر سه طرح برای انتقال آب از سرشاخه های کارون در حال پیگیری و بررسی است، اظهار کرد:  اولین طرح شامل طرح تونل کوهرنگ سه در منطقه بیرگان برای انتقال آب از سرشاخه های کارون است که تا کنون بیش از 93 درصد پیشرفت داشته و سالیانه بیش از 250 میلیون متر مکعب آب به زاینده رود از این تونل منتقل می شود.
 
 
دکتر مهدی قمشی، افزود: انتقال آب از تونل کوهرنگ 3 هم اکنون فعال است و تا به امروز هم مقداری آب سرشاخه های کارون به واسطه پمپاژ منتقل می شود که تقریبا انجام انتقال آب از این محل رو به اتمام است.
 
 
عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه انتقال آب از طرح کوهرنگ 3 اشکالات و تنش هایی را به بار آورده است، افزود: این تونل از گذشته های دور احداث شده است و مجوز زیست محیطی ندارد، همچنین اشکلاتی را در استان چهار محال بختیاری ایجاد کرده است که شامل خشک شدن چشمه های آب است و مردم منطقه را مایوس کرده  و موجب اعتراض آنان شده است.
 
وی به طرح انتقال آب از سرشاخه ها کارون از تونل بهشت آباد اشاره کرد و گفت: متاسفانه اخیرا کار های اجرایی انتقال آب از تونل بهشت آباد  آغاز شده است، باید گفت که این تونل میزان 580 میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های کارون را به استان های فلات مرکزی اصفهان، کرمان و یزد منقل خواهد کرد.
 
دکتر قمشی به طرحی که اخیرا از سوی وزارت نیرو استارت خورده است، اشاره کرد و اظهار کرد: این طرح با عنوان ونک سولکان است که  آب را از سرشاخه های کارون به استان های کرمان، دشت رفسنجان و بخشی نیز به استان چهار محال بختیاری نیز منتقل می شود که بخش عمده آن حدود 250 میلیون متر مکعب برای دشت رفسنجان و کرمان می باشد. لازم به ذکر است:  به واسطه این طرح به طور کلی 345 میلیون متر مکعب آب را از سرشاخه های کارون منتقل می شود.
 
 این استاد نمونه، در ادامه بیان داشت: جمع انتقال هایی که در حال حاضر از سرشاخه های کارون صورت می گیرد، بیش از همه انتقال هایی است که تا به امروز از رود کارون انجام شده است که حدود یک و سه دهم میلیارد متر مکعب از سرشاخه های کارون است.
 
قمشی در خصوص انتقال آب از سرشاخه های کارون ابراز نگرانی کردو افزود: این مقدار از انتقال آب که در حال انجام است جای نگرانی دارد، به نظر می رسد این بی تفاوتی نسبت به حجم انتقال آب از استان خوزستان ناشی از دیدگاه نامناسب وزارت خانه نسبت به استان است.
 
وی یادآور شد: متاسفانه باید گفت که تا به امروز جایگاه آب را در حل مسائل خوزستان دیده نشده است، احتمال می دهم ممکن است این عدم نگرش دقیق به جایگاه آب در خوزستان عمدی باشد و یا دست های پشت پرده ، جهت دامن زدن این مهم در تلاش هستند و در تشدید آن مصمم اند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به وزارت خانه کابینه دوزادهم اشاره کردو  گفت: انتظار دارم وزیر منتخب تعصب منطقه ای بر فلات مرکزی نداشته باشد و به صورت ملی در خصوص مسائل آب استان خوزستان و انتقال آن چاره ای بی اندیشد همچنین از اهم بسیار آب کارون نسبت به دیگر استان ها غافل نباشد.

نکات مد نظر روسای قوا در نشست خبری پس از تحلیف

به گزارش نفتون نیوز به نقل از ایسنا بعد از پایان مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی، نشست خبری مشترک روسای سه قوه برگزار شد.

 

علی لاریجانی: حضور کشورهای مختلف در مراسم تحلیف معنادار بود علی لاریجانی رئیس مجلس در نشست خبری سران سه قوه گفت: «حضور چشمگیر مقامات سطح بالای کشورهای مختلف دنیا در مراسم تحلیف رئیس جمهور معنادار بود. امروز از تمامی کشورهای مهم در قاره‌های مختلف در این مراسم حضور داشتند.حضور مقامات کشورهای مختلف در وهله نخست احترام به ملت ایران بود؛ ملتی که انتخابات پرشوری را رقم زدند. در وهله دوم این حضور نشان دهنده احترام دنیا به نظام مردم سالار ایران است و نکته آخر این موضوع پشتوانه بسیار خوبی برای دولت خواهد بود.» وی خاطرنشان کرد: «عزم ملت و ریاست محترم جمهور برای توسعه و آبادانی بیشتر جدی است و مجلس شورای اسلامی وظیفه خود می داند برای توسعه، آبادانی، تولید بیشتر و رفع بیکاری همه گونه همکاری را با دولت انجام دهد. امیدواریم چهار سال آینده چهار سال پیشرفت و آبادانی ایرانی باشد.»

 

روحانی:  خودکفایی نفت و گاز در پسا تحریم در دستور است

حسن روحانی در نشست خبری مشترک روسای قوا در مجلس شورای اسلامی گفت: «ما باید از ملت‌مان به خاطر حضورشان در انتخابات ۲۹ اردیبهشت تشکر کنیم، هم‌چنین از رهبر انقلاب به خاطر مراسم تنفیذ و حمایت هایی که در این ۴ سال داشتند سپاس‌گزاری کنم. خوشحالیم که بگوییم در طول ۴ سال گذشته به بخش بزرگی از وعده‌هایمان که در آغاز دوره یازهم داده بودیم، رسیدیم.» وی ادامه داد: «ما در ۴ سال گذشته در تحریم شورای امنیت و سازمان ملل بودیم که امروز تحریم شورای امنیت نداریم اما تحریم‌های دیگر داریم که باید با آن مقابله کنیم، در طول ۴ سال گذشته شاهد ثبات اقتصادی و اجتماعی در کشور بودیم، خودکفایی‌هایی در زمینه‌های مختلف کشاورزی نفت و گاز داشتیم.» رئیس جمهوری تاکید کرد: «به دنبال این هستیم که نابرابری‌ها را کاهش دهیم، همچنین شاهد وحدت بیشتری بین گروه‌های سیاسی و اقوام ایرانی باشیم.  امیدواریم مردم ما همواره نسبت به آینده با نشاط‌‌تر باشند.» روحانی تصریح کرد: «در چهارسال دوم تلاش ما برای ثبات بیشتر منطقه خواهد بود. امروز شاهد ضربات کاری به تروریست‌های منطقه هستیم و امیدوارم در چهارسال آینده شاهد ثبات بیشتری باشیم.» دو قوه دیگر کمال همکاری را با رئیس جمهور خواهند داشت

 

آیت الله آملی لاریجانی در این نشست خبری گفت: «امروز بعد از مراسم تنفیذ و تحلیف فضای سیاسی وارد یک مرحله جدیدی شده است، امیدواریم طریقی که برای رئیس جمهوری گشوده شده برای حل مشکلات کشور و معیشت مردم و برطرف کردن بیکاری و مشکلات اقتصادی کشور ادامه داده شود. امیدواریم دو قوه دیگر هم کمال همکاری را با رئیس جمهوری داشته باشند و ایشان هرچه زودتر دولت جدید را معرفی کنند و مستقر شوند.» وی ادامه داد: «همانطور که رئیس جمهوری اشاره کردند مهم‌ترین مساله بیکاری و معیشت مردم است که با تلاش مضاعف و با به کار گرفتن استعدادهای کشور و سرمایه‌های مادی و اجتماعی مشکلات برطرف شود.» رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: «همانطور که در سوگند رئیس جمهوری مطرح شد ترویج اخلاق و دین بخش مهمی از این سوگند بود. امیدواریم که دولت بیش از پیش در این زمینه اهتمام بورزد و قوه قضاییه در این زمینه با دولت همکاری خواهد کرد. امنیت اقتصادی از مسائل مهمی است که در این جهت هم با دولت محترم همکاری خواهیم داشت. همه با وحدت و با اتکا به خداوند و تلاش می‌توانیم مشکلات را از سر راه برداریم.»

هفتمین جلسه دادگاه متهمان نفتی

به گزارش نفتون نیوز به نقل از ایسنا در جلسات اول، دوم، سوم ،چهارم، پنجم و ششم دادگاه دو متهم نفتی، کیفرخواست «مهدی شمس» متهم ردیف دوم پرونده از سوی نماینده دادستان قرائت شد و در ادامه این متهم در جایگاه قرار گرفت و به ارائه دفاعیات خود پرداخت. وکیل‌مدافع متهم نیز بخش‌هایی از دفاعیات خود را مطرح کرد.

نخستین جلسه دادگاه شنبه - 17 تیر ماه - جلسه دوم یکشنبه - ١٨ تیر ماه - جلسه سوم یکشنبه - 25 تیر ماه -  جلسه چهارم سه شنبه -27 تیر ماه - جلسه پنجم یکشنبه -٢ مرداد ماه و جلسه ششم - 3 مرداد ماه برگزار شد.

در جلسات دادگاه، علاوه بر دو متهم، وکلای مدافع آن‌ها، وکلای شرکت ملی نفت، وکلای بانک مسکن و کارشناسان بانک مرکزی حضور داشتند.

قرار است در هفتمین جلسه دادگاه پس از اتمام دفاعیات افشار وکیل مدافع مهدی شمس، کیفرخواست متهم ردیف سوم (فلاح هروی) قرایت شود.

بر اساس این گزارش، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به‌ ریاست قاضی صلواتی، بابک زنجانی متهم اصلی پرونده موسوم به فساد نفتی، مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم را مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در ارتباط با بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تایید و در ارتباط با دو متهم دیگر نقض شد. پرونده حمید فلاح هروی و مهدی شمس برای رسیدگی مجدد به شعبه  هم عرض - شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه - ارجاع شده است.

 

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703