185 هزار بشکه از تولید روزانه نفت روسیه کاهش یافت الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که میزان تولید نفت این کشور در چارچوب اجرای توافق با سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک)، 185 هزار بشکه کاهش یافته است.
 نوواک (شنبه) در جمع خبرنگاران گفت: روسیه به توافق با اوپک برای کاهش تولید نفت خود پایبند است.
بنا به اعلام تلویزیون روسیه وزیر انرژی روسیه خاطرنشان کرد: روند کاهش تولید را برای تثبیت بازار جهانی نفت ادامه خواهیم داد.
شبکه تلویزیونی روسیه 24 نیز اعلام کرد که نوواک برای شرکت در نشست کمیته نظارت بر کاهش تولید نفت اعضای اوپک و کشورهای غیرعضو عازم کویت شده است.
اعضای اوپک پذیرفته اند به مدت شش ماه از اول سال 2017 روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه از سطح تولید را بکاهند و به 32 میلیون و 500 هزار بشکه برسانند که منوط به همکاری کشورهای غیراوپکی و کاستن روزانه 600 هزار بشکه نفت از تولید است.
روسیه متعهد شده است تولید نفت خود را روزانه 300 هزار بشکه کاهش داد که نصف میزان تعهد شده از طرف کشورهای غیرعضو اوپک است.

گزینه پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری روی میز رفت

 

با ابتکار معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران، طرح جدید و قانونی برای پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری تعریف شده که قابلیت اجرا در بخش‌های مختلف صنعت نفت را دارد.

به دنبال تصمیم وزارت نفت مبنی بر پرداخت کمک رفاهی کارکنان قراردادی مدت موقت که در راستای ساماندهی وضعیت به میزان ١٠ درصد حقوق و مزایای دریافتی سالانه این دسته از کارکنان (حداقل ٢٠ میلیون ریال و حداکثر ٤٠ میلیون ریال)؛ به ابتکار یکی از معاونت‌های شرکت ملی نفت ایران، گزینه پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان پیمانکاری نیز روی میز مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

بر این اساس اواسط اسفند ماه سال گذشته معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران، به منظور ارتقاء سطح عملکرد کارکنان پیمانکاری و پیمانکار نقلیه این معاونت و بهبود شرایط آنها به عنوان یکی از اهداف زیربنایی هر سازمان، برای پرداخت کارانه عملکرد از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران کسب اجازه کرد.

در این راستا، «رضا خلیلی» معاون امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت ایران در نامه ای به «علی کاردر» به منظور افزایش کارآیی و ارتقاء انگیزه کارکنان پیمانکاری و پیمانکار نقلیه این معاونت، خواستار پرداخت کارانه به میزان حداکثر یک ماه حقوق و مزایا با رعایت میانگین روز، از محل درآمد خودگردانی مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی و آموزشی شد.

به دنبال این درخواست، علی کاردر معاون وزیر نفت با پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان شاغل پیمانکاری مشروط به اینکه این کارانه از محل درآمد خودگردانی بوده و با رعایت سقف حداکثر دو میلیون تومان باشد، موافقت کرده است.

مهمترین ویژگی این ابتکار معاونت عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت در پرداخت کارانه عملکرد به کارکنان شاغل پیمانکاری آن است که منابع مالی این کارانه از محل درآمد خودگردانی تامین شده و عملا بدون نیاز به استفاده از اعتبارات دولتی از محل افزایش درآمدها می توان این پاداش را پرداخت کرد و قطعا استمرار این مسیر می‌تواند به افزایش انگیزه و بهره وری در بین کارکنان پیمانکاری به منظور افزایش درآمدهای سازمان در میان مدت منجر شود.

از زمان انتصاب رضا خلیلی به عنوان معاون امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت از آبان ماه سال گذشته تاکنون، تلاش‌های زیادی برای بهبود وضعیت معیشت کارکنان قراردادی و پیمانکاری انجام گرفته است.

از جمله، برای رسیدگی به مشکلات کارکنان قرارداد مستقیم، دو برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت عملیاتی در نظر گرفته شد؛ به طوری که در برنامه کوتاه‌مدت، قرار است با افزودن برخی گزینه‌ها به آیتم‌های حقوقی کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین، حقوق و مزایای آنان مقداری افزایش یابد تا از این طریق، بتوان به‌طور موقت، به بهبود معیشت آنان تا حدودی کمک کرد.

در ادامه اجرای برنامه میان‌مدت سامان‌دهی به وضعیت حقوقی، رفاهی و مزایای کارکنان قرارداد مستقیم، به‌طور قطع، ضمن رسیدگی به وضعیت ساعات اضافه کار، عیدی و پاداش، بهره‌مندی از نفت کارت، خدمات درمانی ویژه نفت، برخورداری از امکاناتی همچون مجتمع تفریحی محمودآباد و زائرسرای مشهد و دیگر اماکن اقامتی، تفریحی، فرهنگی و ورزشی نفت و بهره‌مند شدن از تسهیلاتی همچون وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا نیز برای کارکنان قراردادی، میسر خواهد شد.

به این ترتیب، این ابتکار و اقدام معاونت امور عملیات غیر صنعتی شرکت ملی نفت می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها و شرکت‌های تابع صنعت نفت باشد که باوجود محدودیت‌های مقرراتی، امکان بهره‌گیری از حداقل‌های ممکن و طی مسیرهای قانونی برای ساماندهی وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان به ویژه نیروهای پیمانکاری و قراردادی فراهم شود.

آذر در آستانه بهره‎برداري رسمي اما این کجا و آن کجا

آذر در آستانه بهره‎برداري رسمي

طرح توليد زودهنگام ميدان مشترك آذر در حالي فردا (24 اسفندماه) به بهره برداري مي رسد كه از زمان آزمايش موفقيت آميز چاه و تاييد توجيه اقتصادي توسعه اين ميدان، حدود 10 سال مي گذرد. این طرح در قالب یک بیع متقابل اکتشافی به شرکت نورث هیدرو نروژ واگذار و این شرکت از طرف شرکت ملی نفت ایران این مسئولیت را بر عهده گرفت اما پس از تست موفق چاه شماره 2 آذر و با وجود پيشرفت مذاكرات، اين شركت به واسطه تحريم ها حاضر نشد پاي قرارداد توسعه ميدان را امضا كند. از ارديبهشت ماه سال 88 هم مذاكره با پتروناس مالزي براي توسعه ميدان آذر آغاز شد و حتي جزئيات قراردادي با اين شركت كه بنا بود با همكاري گازپروم روسيه، ميدان را توسعه دهد نهايي شد؛ اما در نهايت اين كنسرسيوم هم به دليل محدوديت هاي بين المللي ايران پاي كار نيامد و اينگونه بود كه توسعه اين ميدان مشترك با استفاده از منابع و توان داخلي در دستور كار قرار گرفت و ۱۹ مهر ۱۳۹۰ قرارداد توسعه میدان آذر با پیمانکاران ایرانی امضا شد؛ اما شرکت سپهر انرژی هم از سرمایه‌گذاری در این میدان انصراف داد و صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگان کارکنان صنعت نفت جایگزین آن شد. به این ترتیب در آخرين روزهاي سال ۱۳۹۰، درست پنج سال پيش، قرارداد با صندوق سرمايه گذاري بازنشستگان نفت موثر شد.

حالا اگرچه توسعه ميدان آذر با توليد 15 هزار بشكه در روز به ثمر مي نشيند، اما جا دارد سلامي كنيم به آنان كه مكررا تبعات منفي تحريم را نفي مي كنند و در مقابل از بي خاصيت بودن برجام مي گويند. آنها همانهايي هستند كه اين روزها از بابت تاخير در توسعه فرزاد به شدت ابراز نگراني مي كنند. البته نگراني شان بجاست. تاخير در توسعه ميدان هاي مشترك قاعدتا جايز نيست اما مشترك، مشترك است؛ حال چه آذر چه فرزاد...

برنامه ویژه زنگنه برای کارکنان قراردادی نفت در سال 96

 

برنامه ویژه زنگنه برای کارکنان قراردادی نفت در سال 96
با گذشت حدود پنج سال از آغاز تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قراردادی مدت موقت که بیش از 40 هزار نفر از کارکنان صنعت نفت را شامل شد، همچنان نارضایتی‌ها از ساماندهی نشدن وضعیت حقوق و مزایای آنها ادامه دارد.

تا آنجا که بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا با تاکید براینکه کارکنان مدت موقت صنعت نفت هم اکنون شرایط قابل قبولی ندارند و وضعشان را باید درست کنیم، از تلاش برای بهبود وضعیت این قشر از کارکنان صنعت نفت خبر داده و حتی اخیرا کمیته‎ای برای بررسی و سامان‌دهی این نیروها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابع وزارت نفت تشکیل شده است.

از سوی دیگر «محسن دلاویز» مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت هم اخیرا در گفتگو با سایت وزارت نفت با اشاره به لزوم ساماندهی نیروهای قراردادی شاغل در وزارت نفت، بهبود حقوق و مزایای پرداختی به این کارکنان و ایجاد امنیت شغلی بیشتر برای آنان را از اهداف اصلی طرح عنوان و تصریح کرده بود: امکان انعقاد قراردادهای بلندمدت‎تر با بخشی از نیروهای قراردادی کنونی وجود دارد و این موضوع در حال بررسی است.

«رضا خلیلی» معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور عملیات غیرصنعتی هم با بیان اینکه برای رسیدگی به مشکلات کارکنان قرارداد مستقیم، دو برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت عملیاتی در نظر گرفته شده است، گفته است: در برنامه کوتاه‌مدت، قرار است با افزودن برخی گزینه‌ها به آیتم‌های حقوقی کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین، حقوق و مزایای آنان مقداری افزایش یابد تا از این طریق، بتوان به‌طور موقت، به بهبود معیشت آنان تا حدودی کمک کرد.

 

برنامه ویژه برای کارکنان قراردادی نفت در سال 96

یک مقام مسئول در وزارت نفت با بیان اینکه ساماندهی قرارداد کارکنان قراردادی صنعت نفت فعلا منتفی است، گفت: برای سال آینده بهبود وضعیت حقوق و افزایش دسترسی کارکنان قراردادی به برخی از خدمات رفاهی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مسیرهای قانونی تبدیل وضعیت قرارداد کارکنان قرارداد مدت موقت و معین نفتی به رسمی صرفا برگزاری آزمون استخدامی است، تصریح کرد: تا امروز هیچ مجوزی برای برگزاری آزمون استخدامی اخذ نشده و بعیده است که سال 96 آزمونی هم برای شرکت کارکنان قراردادی نفت برگزار شود.

این مقام مسئول در تشریح برخی از مهمترین برنامه‌هایی که برای بهبود وضعیت حقوق، دستمزد و قراردادی کارکنان قراردادی صنعت نفت در سال 96 پیش بینی شده است، بیان کرد: به بهبود وضعیت حقوقی و معیشتی، ایجاد امنیت خاطر شغلی برای کارکنان و بهبود این گروه از کارکنان، ایجاد نظام انگیزشی حقوق و مزایا، ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی به طوری‌که گام‌های اولیه برای رایزنی و حصول توافق با سازمان تامین اجتماعی جهت ارائه خدمات درمانی به کارکنان قراردادی از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برداشته شده از جمله این اقدامات است.

در ادامه اجرای برنامه میان‌مدت سامان‌دهی به وضعیت حقوقی، رفاهی و مزایای کارکنان قرارداد مستقیم، به‌طور قطع، ضمن رسیدگی به وضعیت ساعات اضافه کار، عیدی و پاداش، بهره‌مندی از نفت کارت، خدمات درمانی ویژه نفت، برخورداری از امکاناتی همچون مجتمع تفریحی محمودآباد و زائرسرای مشهد و دیگر اماکن اقامتی، تفریحی، فرهنگی و ورزشی نفت و بهره‌مند شدن از تسهیلاتی همچون وام‌های مسکن، خودرو و خرید کالا نیز برای کارکنان قراردادی، میسر خواهد شد.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت این اقدامات هرگز به معنای تبدیل وضعیت و استخدام نیروهای قراردادی نبوده بلکه به دلیل وضع نامطلوب میزان دریافتی کارکنان قراردادی با نظر مساعد وزیر نفت به منظور بهبود وضع معیشت آنها انجام می‌شود.

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام علی علیه السلام: مَنْ غاظَكَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَيْكَ، فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْهُ هر كس با زشتىِ سبكسرى تو را خشمگين كرد تو با زيبايى بردبارى او را به خشم آور غررالحكم / حدیث 8620