دربارۀ آمار دکل‌های حفاری ایرانیآمار دکل‌های حفاری فعال جهان، به طور منظم در چند جا منتشر می‌شود، که در این میان، فهرست‌های ریگ‌زون و بِیکرهیوز مشهورترند. بر اساس آخرین آمار بیکرهیوز در فوریه 2017، تعداد دکل‌های فعال در جهان اندکی کمتر از 2000 دستگاه است. تقسیم آمار کل دکل‌های ایرانی (140 دستگاه) بر این عدد، خبر روز را به این ترتیب ارائه کرده‌است که: «هفت درصد دکل‌های حفاری جهان، در ایران کار می‌کنند.»

اگرچه شنیدن هر خبری دربارۀ رونق صنعت نفت و گاز کشور مایۀ شادمانی است، این محاسبۀ مشخص هفت درصدی معلوم نیست چه‌قدر معنادار باشد. اما چرا؟

نخست آنکه آمار منتشر شده در مقیاس جهانی، معمولاً همۀ کشورها را به شکل کامل در بر نمی‌گیرد، و دکل‌های بعضی کشورها را که اطلاعات خود را به‌طور دقیق منتشر نمی‌کنند ـ از جمله خود ما و برخی همسایگان ما ـ به حساب نمی‌آورد. پس عدد کل دکل‌های موجود در جهان باید همیشه بیش از عدد اعلامی بِیکرهیوز یا امثال آن باشد.

اما نکتۀ مهم‌تر، اینکه آمار جهانی که مخرج تقسیم ماست، تعداد دکل‌های «فعال» در جهان را نشان می‌دهد، نه تعداد دکل‌های «موجود» را. دکل‌های حفاری ایرانی از آنجا که به دلایل مختلف، شانسی برای فعالیت در خارج از کشور ندارند، در روزهای رکود و بی‌کاری، به نحو غیراقتصادی، برای کارهای خُرده‌ریز به کار گرفته می‌شوند تا «خاموش» نمانند. به همین دلیل است که اگرچه تعداد دکل‌های خاموش ما ناچیز است، اما تعداد دکل‌های روشن ما، بسیار بیش از عددی است که متناسب با فعالیت‌های توسعه‌ای و تعمیراتی امروز، نیاز داریم. اگر دکل‌های ما همه به معنای واقعی و جدی کلمه، روشن بودند، بحران درآمد دامن‌گیر قریب به اتفاق شرکت‌های پیمانکار حفاری در ایران نبود.

کاش یک روز فعالیت‌ها در صنعت نفت و گاز را پیش از هر چیز، با تراز سود و زیان شرکت‌ها، و درآمدهای ملیِ صنعت نفت و گاز بسنجیم، نه با تقسیم کردن تعداد دکل‌ها بر آمار جهانی، و نه با جمع زدن طول چاه‌هایی که حفر می‌کنیم.

روزهای حساس مذاکرات مدل جنوبی ها کدخدامنشی سیف الله جشن ساز آیا جواب میدهد؟


گویا در بدنه شرکت نفت اعتقادی به مدل جنوبی ها برای انعقاد قرارداد های تازه نفتی نیست. به خصوص اینکه،اینبار صدای مخالفت شرکت های ایرانی بلند شده است که جنوبی ها در ام دی پی آنها حق دخالت و تسلط دارند. این با کسب درآمد لازمه از میدان برای هر شرکتی چه ایرانی و خارجی منافات دارد. از نظر آنها؛ محافظه کاری جنوبی ها در تولید و صیانت از مخزن که ایدئولوژِی نفتی آنهاست مجال و عرصه به شرکت بهره بردار و پیمانکار را نمیدهد که از مخزن، تولید حداکثری را داشته باشد. اینجا دقیقا نقطه افتراق جنوب و تهران است...
اهوازی ها معتقدند که مدل تهران در مقابل سودطلبی و زیاده خواهی بهره بردار کوتاه میاید و عرصه مخزن را به شرکت ها واگذار میکند.مقایسه معروفی دارند. ما یک مزخن سی چهل میلیارد بشکه ای را میاوریم و پیمانکار یک یا دو میلیارد دلار سرمایه، کدام یک با ارزش تر است؟ انتقاد اهواز به تهران وقتی اسم توتال و شل در میان باشد پررنگ وصلابت با درجه بالایی از هواخواهی شنیده میشود، اما وقتی شرکت هایی مانند پرشیا و دیگر شرکت های داخلی هم از تسلط اهواز بر ام دی پی پیمانکار شکار و ناراضی هستند، دیگر سوال و تردید جای هواخواهی را میگیرد و نمیتوان باایجاد شور سیاسی، نفت و تهران را به وادادگی در مقابل شل و توتال متهم کرد. فرق اساسی بین تهران و جنوب در اینجاست. تهران فکر توسعه است و این اولویت اولش است. اولویت اول اهواز حفظ مخزن سپس توسعه است. بر خلاف تصور؛ تهران نگاه حاکمیتی اش به مخزن کم رنگ تر از اهواز است و گویی متولیان اصلی نفت کشور نه در تهران و طبقه پانزدهم که در ساختمان 4 و 5 طبقه، معروف اهواز نشسته اند.
به موازات این بحث ها ، اخیرا شنیده شده است که بین یکی از معاونین شرکت نفت ومسئولین یکی از شرکت های ایرانی که به مدل ها و جلسات جنوبی ها دعوت شده اند ،جلسه ای برقرار بوده و صحبت از آی پی سی و مدل جنوب شده که معاون شرکت نفت اعتقاد و تحلیل خود را از مدل اهواز بیان میکند.وی در این جلسه میگوید که "این مدل در ظاهر خیلی قدرت دارد اما توان اجرایی شدن ندارد و کسی حاضر به همکاری نیست".این گفته عینا به اهواز منتقل میشود و باعث اعتراض و دلخوری شدید چهره های شاخص جنوب میشود و این تحلیل دامنه پیدا میکند که تهران نمیخواهد مدل اهواز پیش برود و دست اندازی میکنند. در این میانه و هنگامه است که نقش جنوبی تهران نشین پررنگ میشود. سیف الله جشن ساز. مدیر عامل سابق شرکت نفت(سال 88) که برای خود نقش نمایندگی جنوبی ها در تهران را قائل است و با مدیران نفتی تهران با همین فرم و بیان مذاکره میکند. هم با مدیران دولتی و هم با شرکت های خصوصی. به رفقای جنوب هم میگوید مسایل تهران را حل میکند. در این نوبه و دلخوری هم وارد شده است و با معاون مربوطه جلسه گذاشته و اظهار داشته است که مسایل و اختلافات را کم میکند. جشن ساز غیر از راهبری رسانه ای مخالفان زنگنه، به فکر یک کارویژه برای خود نیز است که برآیند هر دو جریان قدرتمند در نفت باشد. هم تهران او را بپذیرد و هم اهواز او را دیپلمات خود در تهران بداند. این کارویژه تا وقتی که فضا جلسه و معرفی مدل و گفت وگو برقرار باشد ؛جواب میدهد اما وقتی مذاکرات معطوف به قرارداد شد مشکلات بروز میکند. آن وقتی که دقیقا ایدئولوژی مخزن گرای جنوب با منافع شرکت ها در تصادم قرار میگیرد. شرکت هایی که اتفاقا از داخل و از لایه های حاکمیتی هستند، اما در مذاکره منافع سازمان و سود را مانند هر شرکت بخش خصوصی دیگر دنبال میکنند که طبیعی است. اینجاست که باید این روزها از جشن ساز پرسید آیا میتوان میل اهواز به نظارت و تسلط بر ام دی پی را کاهش داد؟ این مگر اصل حساسیت و تمرکز جنوبی ها نیست؟ آیا وقتی تعیین و تصویب ام دی پی در دست جنوبی ها باشد، شرکتی چه خارجی چه داخلی تن به این مدل میدهد؟ به نظر میرسد که برای اجرایی شدن مدل اهواز،باید شیفتگی به تسلط بر مخزن کم شود.
اینجاست که جشن ساز دچار بی نقشی میشود ومدل رفتار کدخدامنشی به بن بست تردید میخورد. جشن ساز با اینکه یکبار در جلسه ای گفته است که "اگر زنگنه موفق شد در این شرایط قراردای امضا کند باید دستش را بوسید" اما بین این حرف و رفتار خود شکاف را پر نکرده است. از طرفی به دلواپس های نفتی خوراک میدهد و از طرفی هم مدل توسعه ای اش یک دست نیست و هارمونی لازم را پیدا نکرده است، بهر رو برایند رفتار جشن ساز اتحاد آفرین نیست و توسعه نفت از بطن این مدل عملکرد بیرون نمیاید.

آتش سوزی در انبار شرکت نفت اهواز مهار شد

رییس روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از اطفای حریق در اتاقک بایگانی یکی از انبارهای شرکت نفت خبر داد.

عالیپور از کاهش بیش از ۷۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت خبر داد مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به قطع برق در اهواز، اظهار کرد: قطع برق در اهواز از ساعت ۴.۳۰ صبح دیروز موجب کاهش تولید نفت خام در حوزه عملیات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون شد.
 بیژن عالی پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قطعی شبکه برق در ساعات گذشته، موجب شد بخشی از تاسیسات فراورشی این شرکت در منطقه اهواز از مدار عملیات خارج و تولید این شرکت بیش از  ۷۰۰ هزار بشکه کاهش داده شود.
وی درمورد دلیل این کاهش تولید توضیح داد: بخشی از این کاهش به منظور ایجاد ظرفیت برای دریافت نفت خام میادین غرب کارون به میزان ۳۰۰ هزار بشکه بوده است. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در پایان تاکید کرد: با اتصال دوباره برق و راه اندازی تدریجی تاسیسات فرآورشی تولید مطابق برنامه از سر گرفته شده و کاهش ساعات گذشته نیز تا حد ممکن جبران خواهد شد.

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام صادق (سلام الله علیه) : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ. نماز شخص خوشبو برتر از هفتاد نماز بدون بوى خوش است. الصلاة: ص 51 ح 148