افزایش تولید نفت امریکا تهدید جدی برای اوپک

 

طرح کاهش سقف تولید و مهار مازاد عرضه در بازار جهانی نفت خام، اگر شکست نخورده باشد، حداقل در دستیابی به اهدافی که برای آن طراحی شده بود ناکام باقیمانده است.

افت قیمت نفت خام به زیر 50 دلار برای هر بشکه، زنگ هشدار را برای یاران کاهش تولید به‌صدا درآورده و آنها قرار است آخر این هفته در کویت دور یک میز بنشینند و میزان تعهد کشورهای امضا کننده طرح را بررسی کنند.

در آستانه این نشست گزارش سازمان بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که اوپک 91 درصد از کاهشی را که تعهد کرده بود، اعمال کرده است اما اعضای غیراوپکی که در رأس آنها روسیه قرار دارد، در مجموع 44 درصد از تعهد کاهش تولید خود را عملی کرده‌اند.

پس از آنکه در ابتدای هفته جاری گزارش‌های منتشر شده نشان دادند که ذخایر نفتی آمریکا با ثبت رکورد در افزایش، به بالاترین میزان یک دهه خود رسیده و تعداد دکل‌های فعال در این کشور نیز از خرداد 95 تا امروز دو برابر شده‌اند، قیمت نفت خام در سراشیبی سقوط قرار گرفت و حتی خبر کاهش صادرات نفت عربستان به آمریکا نیز نتوانست مانع از غرق شدن نفت در کانال 40 دلاری شود.

اکنون نفت برنت به محدوده 47 دلار در هربشکه بازگشته و برآورد می‌شود که به این روند نزولی خود ادامه دهد.

بلومبرگ در یک بررسی کارشناس نفت و بازار جهانی درباره تصمیم احتمالی اوپک و آینده بازار نفت پرس و جو کرد که تمامی آنها معتقد بودند اوپک تصمیم به ادامه راه فعلی خواهد گرفت.

مهم‌ترین دلیل این تحلیل این است که وضعیت واکنش شدید و سریع قیمت به اخبار مرتبط با ذخایر آمریکا نشان می‌دهد که طرح کاهش تولید و مهار مازاد عرضه در بازار، موفق نبوده و نتوانسته به اهداف خود دست پیدا کند از این رو اعضای اوپک و هم‌پیمانان کاهش تولید، ناگزیر به ادامه این کاهش، برای شش ماه دیگر خواهند بود.

روز شنبه (امروز ) کویت میزبان نمایندگان 5 کشوری‌ست که به‌عنوان ناظر برای نظارت بر حسن اجرای توافق کاهش تولید انتخاب شده‌اند.

این نشست همچنین قرار است برای نشست بعدی کشورهای عضو اوپک در ماه مه 2017 نیز زمینه‌چینی کند و از اکنون به‌فکر تمدید یا لغو طرح کاهش تولید باشد.

نشست قبلی این 5 کشور با خبرهای کاملا مثبت و تأیید پایبندی تمام اعضای این پیمان همراه بود که افزایش خاصی در قیمت نفت ایجاد نکرد و فقط توانست آن‌را در کانال 50 دلار حفظ کند.

این وضعیت در آن زمان هم حاکی از شکننده بودن دستاوردهای طرح کاهش تولید بود اما اکنون این شکنندگی به ترک خوردگی تبدیل شده و با افت سریع قیمت نفت خام، اوپک ناگزیر به بازبینی طرح خود است.

مدت زمان اجرای طرح کاهش تولید، تقریبا تنها بخشی از این طرح است که هم قابل بازبینی و مذاکره است و هم اثری مثبت بر قیمت نفت خواهد داشت. خالد الفلیح وزیر نفت عربستان، در گفت‌وگویی که هفته قبل انجام داد گفت که کشورش تمام تلاش خود برای تمدید این طرح را به‌کار خواهد گرفت موضعی که 180 درجه با موضع قبلی او یعنی کافی بودن مهار شش ماهه، فرق دارد.

 

روسیه اماده برای نفت ۴۰ دلاری

 

همزمان با برگزاری نشست روز شنبه سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در کویت برای بررسی چگونگی پیشرفت برنامه کاهش تولید، بانک مرکزی روسیه پیش بینی می کند قیمت نفت به مدت چند سال نزدیک 40 دلار در هر بشکه باقی بماند.

تحلیلگران پیش بینی کرده اند که قیمت نفت خام برنت دریای شمال که اختلاف قیمت چندانی با نفت خام اورال روسیه ندارد، پایان امسال 16 درصد نسبت به سطوح فعلی افزایش می یابد، کاهش 10 درصدی قیمت نفت تنها در ماه مارس در حالی اتفاق افتاد که وضعیت عرضه نفت بازار را نگران می کند.

پیش بینی بانک مرکزی روسیه ممکن است تنها به نگرانی بازار اضافه کند.
روسیه، مهمترین تولیدکننده نفت غیراوپک است که برای کاهش تولید نفت با اوپک همراهی کرد و در نشست امروز کویت نیز حضور دارد.

پیوتر ماتیس که هم اکنون استراتژیست ارزی رابو بانک هلند در لندن است گفت: وزارت دارایی، هیات دولت و بانک مرکزی روسیه با توجه به انتظارات خود در مورد رشد اقتصادی این کشور که هنوز تا حد زیادی ناشی از نفت است، سیاست های محتاتانه اتخاذ می کنند.
وی افزود: اتخاذ سیاست های محتاطانه بهتر از خوشبین بودن به اینده و ناامید شدن است.

سیاستگزاران بانک مرکزی روسیه دیروز جمعه در مسکو گفتند: قیمت نفت اورال که پیش بینی می شود امسال به طور متوسط 50 دلار در هر بشکه باشد، در پایان سال 2017 به 40 دلار در هر بشکه کاهش یابد و سپس در سال 2019-2018 نزدیک همین سطح باقی بماند.

بانک مرکزی روسیه همچنین سیاست های پولی انبساطی خود را از سر گرفت، اقدامی که نشان دهنده افزایش ریسک در بازار نفت است.

وزارت دارایی روسیه نیز وقتی اعلام کرد بانک مرکزی این کشور از طرف این وزارت خرید ارز خارجی را آغاز می کند، اقدام مشابهی انجام داد.

در بودجه سال های 2017 تا 2019 روسیه، قیمت نفت 40 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است.

ویکتور زابو مدیر یک صندوق سرمایه گذاری اوراق قرضه در ابردین در اسکاتلند گفت: با وجود اینکه قیمت نفت بالا رفت، تمایل روسیه به حفظ سناریو محافظه کارانه، سیاست درستی است زیرا با این سناریو کشور خود را برای رویارویی با بدترین وضعیت آماده می کند ضمن آنکه در صورت افزایش قیمت نفت از آن برای توسعه اقتصادی استفاده می کند.

پیش بینی قیمت نفت برای بانک روسیه یک بازی نیست. کاهش 65 درصدی قیمت نفت در سال های 2014 و 2015 موجب کاهش ارزش واحد پولی این کشور شد و اقتصاد این کشور را دچار رکود کرد و آن را مجبور به افزایش اضطراری نرخ بهره کرد در بودجه سال 2016 درآمد نفت و گاز 36 درصد درآمد روسیه را تشکیل می داد.

با وجود اینکه توافق تاریخی کاهش تولید اوپک و غیر اوپک جلوی کاهش قیمت های نفت را گرفت و بهای نفت برنت را به 55 دلار در هر بشکه رساند و موجبات شد اقتصادی روسیه را فراهم کرد، بانک مرکزی این کشور به سیاست های پیشین خود ادامه داد.

مطالعات بلومبرگ نشان می دهد همبستگی میان ارزش روبل و قیمت نفت امسال کاهش یافته و به کمترین سطح خود از اوت 2015 رسیده است.

وقتی قیمت نفت خام این هفته به کمتر از 50 دلار در هر بشکه کاهش یافت ارزش روبل روسیه کمتر از یک درصد کاهش یافت، زیرا دادن وام های ارزان بانکی به سرمایه گذاران موجب خنثی شدن تاثیر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد شد.

در حالی که اوپک به طور رسمی تا ماه مه در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم گیری نخواهد کرد، مقامات امروز در کویت گردهم می آیند تا در مورد پیشرفت این سازمان در دستیابی به اهداف خود بحث و گفت و گو کنند.

یکی از برجسته ترین شرکت های تولید نفت شیل آمریکا نیز پیش بینی کرده است اگر اوپک توافق کاهش تولید خود را تمدید نکند، قیمت نفت به 40 دلار در هر بشکه کاهش خواهد یافت .

الینا ریباکوا اقتصاددان بانک دویچه در لندن گفت: یکبار نیش خورده، بار دوم نیش نمی خورد.
وی افزود: بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه، سناریو محتاطانه نفت 40 دلاری را حفظ کرده اند زیرا می خواهند برای حفاظت از این کشور در بدترین شرایط آماده باشند.


انتصاب در وزارت نفت

به گزارش نفتون نیوز درنشست سالیانه ی مدیران منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران مهندس ابراهیم منصورنژاد مدیر منابع انسانی و عضو هیات مدیره مناطق نفتخیز جنوب از طرف معاون وزیر نفت  بعنوان عضوکمیته ی رسیدگی به وضعیت نیروی انسانی شرکت ملی نفت ایران منصوب  گردید.لازم بذکر است که در این نشست برنامه های سال 96 مدیریت منابع انسانی مناطق نفتخیز جنوب نیز اعلام که نفتون نیوز طی روزهای آینده مفاد آن را اعلام خواهد نمود.لازم بذکر است که در این نشست دکتر خلیلی از بهتر شدن وضعیت حقوق ومزایای نیروهای قراردادمدت موقت وپیمانکاری با توجه به نظر مثبت وزیرنفت در این خصوص خبرداد.

مردم می دانند خاک تبرکی را چگونه باید شست !

ابراهیم منصورنژاد

در فضای غبار آلوده روزهای گدشته ی خوزستان ، دولت و نمایندگان ارشدش در استان مورد هجمه ی همه جانبه قرار گرفتند که در یک بررسی اجمالی می توان اعتراضات را به دو دسته تقسیم نمود :

۱٫ اعتراضات هماهنگ و برنامه ریزی شده ی گروه های مخالف دولت که مشکلات اخیر استان را بهانه ای برای اختلافات جناحی خود قرار داده و کم مانده بود که حتی علت گرمای هوای خوزستان را نیز کم کاری دولت روحانی بدانند و چنان فریاد واخوزستانا برآوردند که گویی مشکلات همگی در همین دوره چهارساله ی دولت روحانی  بوجود آمد و قبل از آن نه خاکی و نه ریزگردی  و نه باران اسیدی و … نبوده است و خشک شدن تالاب و هور و … حفاری چاه های نفتی در آن و هزاران مصیبت وابسته به آن اصلاً در دوره ی دولت نهم و دهم اتفاق نیفتاده  است

۲٫اعتراضات صادقانه و بدون غرض مردمی که علاوه بر تحمل مهمان ناخوانده ای به نام ریزگرد ( شما بخوانید خاک متبرک ) با مشکل بی آبی و بی برقی و ده ها مشکل جانبی آن مواجهه شده و در یک شرایط دشوار زندگی روزمره شان بطور جدی مختل شد و هیچ عقل سلیمی نمی تواند اعتراضات این دسته را نادیده گرفته و نسبت به آن بی اهمیت باشد ( اگرچه دولتی با فروش نفت ۱۲۰ دلاری نادیده گرفت )

به راستی معلوم نیست جماعت دسته ی اول علیرغم این همه دلسوزی که برای مردم می کنند چرا عموماً در پدیده ای به نام انتخابات قادر به جلب اعتماد مردم نبوده و نتیجه را به رقیب خود وا می گذارند .

آیا وقت آن نرسیده که همه ی جریانات سیاسی – اجتماعی به هوشمندی و فرهیختگی مردم باور قلبی پیدا کرده و در هنگام بروز چنین مشکلاتی دست به سیاه نمایی و بزرگ نمایی نزنند و از حدود اخلاق و آموزه های دینی پا را فراتر نگذارند. قطعاً دولت روحانی نیز همانند همه دولت های جهان دارای ضعف و قوت بود و البته باید برای رفع مشکلات به جا مانده از سومدیریت های قبلی تلاش خود را دو چندان نموده و قدر اعتماد اکثریت مردم را بداند.

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175