بیانیه کارشناسان و متخصصان صنعت نفت جنوب در خصوص قرارداد توتال در فاز 11 پارس جنوبی

به گزارش نفتون نیوز به نقل از انرژی نیوز جمعی از کارشناسان صنعت نفت جنوب طی بیانیه ای مواضع خود را در خصوص قرارداد وزارت نفت با توتال اعلام نمودند.متن بیاینیه به قرار زیر است:

 

بسمه تعالی


ملت قهرمان ایران
اکنون که در بازار آشفته ی تندروها و کاسبان تحریم، انعقاد قرارداد وزارت نفت با شرکت فرانسوی توتال، بهانه ای برای عقده گشایی و شکستن بغض های ناشی از نتیجه ی انتخابات ریاست جمهوری گردیده است، جهت تنویر افکار عمومی ذکر موارد ذیل را ضروری می دانیم:
1- منتقدان عموما کسانی هستند که سابقه عملکرد خود و همفکرانشان در وزارت نفت جز پروژه های تعطیل، زیانده، حیف و میل بیت المال تحت عنوان دور زدن تحریم و همچنین مفقود شدن دکل حفاری چیز دیگری نبوده و حاصل مدیریتشان در میادین مشترک برای کشور های رقیب برداشت چند برابری از میدان و برای مردم ایران رکود، فقر و بیکاری بوده است و امروز که اثرات و برکات برجام در قالب انعقاد قراردادهای بین المللی با شرکتهای بزرگ دنیا در همه ی حوزه ها درحال نمایان شدن است تاب تحمل این موفقیت ها را نداشته و بسان دایه دلسوزتر از مادر سعی در توقف یا تضعیف این موقعیت دارند.

2-از آنجاییکه موضوع مدل جدید قراردادهای نفتی از سیاست هایی بوده است که طی دو سال گذشته بعنوان یکی از سیاستهای دولت تدبیر و امید جهت افزایش درآمد ملی طرح و اتفاقا همه ی تریبوبهای مخالف دولت، با تمام قدرت سعی در تخریب آن داشته اند ، بنابراین ملت قهرمان ایران با آگاهی از چنین رویکردی مجددا به این دولت با اکثریت قاطع رای داده و در واقع سیاست دولت در انعقاد این قراردادها را تایید و به آن مشروعیت عمومی بخشیده اند. بنابراین بنام دفاع از حقوق مردم بر علیه نظر و رای آنها تبلیغ کردن روش نخ نما شده ای می باشد که در الگوی مردم سالاری دینی که نظام مقدس جمهوری اسلامی مبدع آن است جایگاهی ندارد.

3-امید کارشناسانی که دل در گروه این کشور دارند این است که چنین رخدادی زمینه ی پیوند بیشتر صنایع، و به ویژه صنعت نفت کشور با سرمایه گذاران و فن آوران دنیا را مهیا و با توجه به شرایط خطیر انرژی های فسیلی در آینده، موجب تامین حداکثری منافع ملی گردد.
لذا به عنوان صنعتگران و کارشناسان قطب اول حوزه نفت و گاز کشور ، حرکت عظیم و آینده ساز وزارت نفت در خصوص توجه به بهبود، بهره برداری از میادین مشترک و سایر میدانهای نفتی را با بهره مندی از امکانات جهانی در راستای منافع ملی دانسته ، در سالی که توسط مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال نامگذاری شده است، این حرکت را در جهت دست یابی به رونق اقتصادی و رفع بیکاری قلمداد و حمایت قاطع خود را از آن اعلام می داریم.

جمعی از متخصصان و کارشناسان حامی دکتر روحانی در صنعت نفت جنوب

مقام معظم رهبری: قوه قضائیه را از درون اصلاح کنید/ بازرسی‌ها را افزایش دهید/ حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهمتر است.

به گزارش نفتون نیوز به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری،‌ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور، با اشاره به صلاحیت‌ها و جایگاه قانونی بسیار بالا و ویژه این قوه و تأثیرگذاری آن در مدیریت کلان کشور، نگاه تحولی در همه عرصه های قوه قضاییه را ضروری برشمردند و گفتند: قوه قضاییه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «نگاه تحولی و جهادی» در برنامه ریزی ها و اقدامات در قوه قضاییه را ضروری خواندند و با اشاره به جایگاه قانونی بالای این قوه و تأثیرگذاری آن بر دو قوه دیگر و در مسائل عمومی کشور گفتند: در قانون اساسی تصریح شده است که نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضاییه است و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه مهم را بر عهده دارند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر استفاده قوه قضاییه از ظرفیت های قانونی، خاطرنشان کردند: احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادیهای مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضاییه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.

ایشان موضوعاتی همچون مسئله انتخابات، ریزگردها و بورسیه ها را نمونه هایی از عرصه‌های لازم برای حمایت از حقوق مردم برشمردند و گفتند: البته در موضوع بورسیه ها، موضوع به درستی پیگیری نشد و آن کاری که باید انجام می شد، محقق نگردید.

رهبر انقلاب اسلامی حضور رئیس قوه قضاییه در مجامع فرا قوه ای همچون شورای‌عالی امنیت ملی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی را از دیگر ظرفیت‌های قانونی این قوه برشمردند و تأکید کردند: آیت الله آملی لاریجانی بواسطه شخصیت و فضل علمی قطعاً می توانند در این مجامع تأثیرگذاری بالایی داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیگیری حقوقی مسائل و قضایای بین المللی را نیز بسیار مهم دانستند و تأکید کردند: قوه قضاییه باید در موضوعاتی همچون تحریم ها، مصادره‌های امریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود.

ایشان نقش‌آفرینی در موضوع «آسیب های اجتماعی» را از دیگر وظایف قوه قضاییه دانستند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه لازمه پیشرفت کارها در دستگاه قضایی و ایجاد تلقی عمومی از قوه قضائیه به‌عنوان مجموعه‌ای «نجات‌بخش، امیدبخش و آرامش‌بخش» را برخورد جدی با تخلفات دانستند و با قدردانی از اعزام بازرسان نامحسوس و ناشناس به شهرهای مختلف با هدف کشف و برخورد با تخلفات، افزودند: بازرسی‌ها را هر چه می‌توانید افزایش دهید و قوه قضائیه را از درون اصلاح کنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به برخورد و مجازات متخلفان و در عین حال، حفظ آبروی نزدیکان و اعضای خانواده آنها، تأکید و خاطرنشان کردند: البته در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهمتر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید اینگونه احساس شود که قوه قضائیه با متخلفانِ قضایی، برخورد نمی‌کند.

ایشان «تشویق قضات عادل و درستکار» را مکمل «تنبیه و برخورد با متخلفان» خواندند و خطاب به مسئولان قضایی خاطرنشان کردند: قضات عادل، شجاع، قاطع، منصف و پر کاری را که بشدت خداترس هستند و عالمانه و بدون ملاحظه قضاوت می‌کنند، مشهور و به جامعه معرفی کنید.

«حقوق آمران به‌معروف و ناهیان از منکر» موضوع دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأکید کردند و افزودند: برخی مکرراً می‌گویند بعضی اصول قانون اساسی معطل مانده است، اما گویا آنها، اصل هشتم قانون اساسی را که مربوط به امر به‌معروف و نهی از منکر است، جزء اصول قانون اساسی نمی‌دانند و به این امر واجب توجه نمی‌کنند.

ایشان با اشاره به حمایت بیانی و عملی خود از آمران به‌معروف، این کار را وظیفه قوه قضائیه خواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بر مسئله «آموزش عمومی» و در پیش گرفتن روشهای جذاب در آموزش حقوق مردم به آنها، تأکید کردند.

ایشان در جمع‌بندی سخنانشان، مراقبت از نعمت‌های الهی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: «نعمت جوانان»، «نعمت جمهوری اسلامی»، «نعمت قوه قضائیه و توانایی‌های آن» و «نعمت همراهی و محبت و اطاعت مردم نسبت به نظام و انقلاب اسلامی»، از جمله نعمت‌های بزرگ پروردگار هستند و همه باید مراقبت کنند که این نعمت‌ها تضییع نشود و از آنها استفاده حداکثری شود.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با تجلیل از شخصیت شهید آیت الله بهشتی به‌عنوان معمار قوه قضاییه جمهوری اسلامی، افزودند: نام شهید بهشتی با قوه قضاییه پیوند خورده است زیرا وی با نیت خالص و با اندیشه راهبردنگر و با تفکر ایجاد بنای جدید دستگاه قضایی در جمهور اسلامی، وارد این قوه شد و با دانایی و نگاه تحولی، خدمات شایانی را در مدتی کوتاه انجام داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به حضور شخصیت های برجسته در رأس قوه قضاییه در طول سالهای پس از انقلاب، آیت الله آملی لاریجانی را شخصیتی برجسته و دارای شایستگی های بالای علمی، عملی، معنوی و فکری دانستند و ضمن قدردانی از زحمات ایشان و مسئولان دستگاه قضایی، خاطرنشان کردند: در سالهای اخیر کارهای مهم و با ارزشی در قوه قضاییه انجام شده است و این اقدامات باید با شیوه های مؤثر تبلیغی، به اطلاع افکار عمومی رسانده شود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس قوه قضائیه گزارشی از خدمات و فعالیت‌های این قوه بیان کرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به توصیه‌های رهبر انقلاب به مسئولان دستگاه قضائی در سال گذشته، گفت: «مبارزه با مفاسد و تخلفات در درون قوه قضائیه و نظارت جدی بر عملکرد قضات»، «تصویب و ابلاغ برنامه چهارم توسعه قضایی»، «ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش پنج درصدی تعداد آنها»، «تربیت نیروهای متخصص»، «تدوین لوایح قضاییِ مؤثر»، «انعکاس رسانه ای فعالیت‌های قوه قضائیه»، «ارائه آموزش‌های حقوقی و قضایی به مردم»، «تبیین دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران» و «تلاش برای احیای حقوق بشر اسلامی» از جمله اقدامات و برنامه‌های این دستگاه در یک سال اخیر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ورود بیش از 15 میلیون پرونده به دستگاه قضائی در سال گذشته خاطرنشان کرد: «تدوین دستورالعمل پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی»، «مبارزه با مفاسد اقتصادی و تأمین امنیت اقتصادی»، «توسعه منابع انسانی و افزایش تعداد قضات»، «توسعه فناوری‌های نوین و اهتمام به پژوهش»، بخش دیگری از فعالیتهای قوه قضائیه بوده است.

ابتکار و نماینده سازمان ملل در خوزستان

در حاشیه دومین روز کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منظور بازدید از تالاب هورالعظیم، کانون‌های گرد و غبار و سایت کنترل ریزگردها، امروز سه شنبه به خوزستان سفر خواهد کرد.
 
ابتکار به همراه گری‌لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران و اریک سولهایم معاون دبیرکل و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، صبح سه شنبه در بدو ورود به اهواز، از کانون‌های گرد و غبار در شرق و غرب اهواز و همچنین آخرین اقدامات صورت‌گرفته جهت مهار ریزگردها در این کانون‌ها و همچنین کانال آبرسانی غدیر و پروژه‌های نهال‌کاری و همچنین سایت کنترل ریزگردهای ام‌الدبس و تالاب هورالعظیم بازدید هوایی خواهند کرد.

نقدي ديگر ، اما اينبار غير منصفانه و كينه ورزانه از دشمنان دوست نما!گاهي تورق نوشته هاي يك فرد و بررسي نظرات وي نشان از پيشرفت در تفكر و به كمال رسيدن نوع نگاه وي در مسير زندگي است، گاهي نيز برعكس، سري زماني ديدگاه هاي يك فرد نشان از سقوط و حضيض ذلت در وي را آشكار ميكند. اما هستند كساني كه سير زماني ديدگاه ها و مطالبشان نشاني از فراز و فرود نميدهد، چه كه اينان همواره قلمشان را براي رضايت اصحاب قدرت و كسب ثروت بر جريده بي رنگ روزگار ميكشانند.
نقدي كه چندي پيش از رسانه اي كه خود را تحليل گر مسائل حوزه نفت و انرژي ميداند با نام ( مصادره كنندگان جريان حاميان روحاني در صنعت نفت چه ميگويند؟) منتشر شد كه نه در شأن آن مجله خبري بود و نه در خور تحليل گران با هوش حوزه نفت و انرژي. چرا كه قلم فرسايي براي خوشامد اصحاب قدرت هيچ گاه به دل نمي نشيند و لاجرم محكوم به فناست.
اي كاش گاهي فارغ از جنگ و جدلها و جناح بندي هاي سياسي ، كمي به خود استراحت دهيم و راهي كه رفته و ميرويم را دوباره از نظر بگذرانيم. نميدانم چگونه اما ميدانم روند عقلانيت و اعتدال برآمده از صندوق آراي مردم جواب بسياري از كوته نظري ها و عداوتها را خواهد داد. بيست و نه ارديبهشت روز باشكوهي بود براي همه مردم ايران. روزي كه جمع كثيري از مردم فهيم ايران يك صدا فريادِ زنده باد اعتدال را سر دادند. روزي كه انسانهاي شريف ، به دنيا ثابت كردند كه با صندوق راي آشناتر از ماشه تفنگند. روزي كه تٓكرار حضور، راه را بر تندروها و جنگ طلبها و پوپوليستها مسدود كرد. روزي كه ....
آه چقدر گفتن از آن روز و غيرت و مردانگي و شرف ، تسلا بخش است. نميدانم جواب دستان پر محبت ملت ايران را چگونه بايد بدهيم، اما ميدانم دگر بار افتخار ايراني بودن براي همه ايرانيان بر تارك هستي نقش بسته است. و اين خودِ سربلندي است.


اما در اين مسير، بازندگان اصلي كساني بودند كه قلم فروشي كردند و بر خلاف عقايد خود براي كسب مقام و ثروت از هيچ خنجر زدني مضايقه نكردند.
مقاله اهواز نو در نكوهش ستاد نفت حاميان روحاني ، بغض را در گلويم فشرد. براي مني كه تلاش هاي صادقانه و بي چشم داشت همه پنج هزار عضو ستاد را از نزديك ميديدم، چه آنهاي كه با حضور خود در ستاد تا پاسي از شب براي آينده ايران دلسوزانه تلاش ميكردند و چه آنهاي كه در فضاي مجازي ستاد همدلانه و همدردانه با تمام وجود فرياد زنده باد اعتدال را سر ميدادند.
به قول مرد با غيرت اين دوره انتخابات ( آقايان به خود بياييد!) ، چرا قلمتان را خنجري ساخته ايد از براي زخم زدن از پشت به دوستانتان؟ مگر ما غير از آباداني و عزت ايران اسلامي چه آرزوي ديگري داريم؟
دوره انتخابات تمام شد، چرا همصدا با ملت براي فرداي ايران اسلامي، عداوتها و دشمني ها را كنار نميگذاريم؟
چرا به باور و حرف ملت اعتماد نميكنيم؟
آقايان به خود بياييد! اينجا ايران است، بيشه شيران. چه خونها كه براي پاسداريش بر زمين ريخته نشد؟، چه تن ها كه براي دفاع از مام وطن به خاك نيافتاد؟ چرا حضور پر فروغ ملت ايران را به خاطر اغراض جناحي و سياسي خود ناديده ميگيريم؟ چرا حلاوت شهد شيرين انتخاب اعتدال و عقلانيت را به خاطر خوشامد عده قليلي زهر هلاهل ميكنيم؟
آقايان به خود بياييد!. من با چشمان خود تلاش و غيرت اعضاي بي شمار ستاد نفت حاميان دكتر روحاني را ديده ام. شب بيداريها و دلشوره ها و مشكلات عديده را ديده ام. گاهي اعضاي ستاد را به چشم داشت براي پست و سمت متهم كرده ايد ، گاهي با القاب (كوتوله هاي سياسي )و (گُنج) خاطرشان را مكدر ساخته ايد و بدايشان تاخته ايد. چه كسي است كه نميداند در صورت راي نياوردن جريان اعتدال ، رقيب همه تلاشش را براي سركوب و نابودي اعضاي ستاد به كار نميگرفت؟ ( چه ، كه اكنون با پيروزي دكتر روحاني نيز از گزند رقيب بي نصيب نيستيم!)
اما بهتر است سر خود را از برف بيرون بياوريد و پلمپ از تفكراتتان برداريد. ما به عنوان قطره اي از درياي بيكران ملت ايران تنها به خاطر اعتقادات خود و به دليلِ راه روشني كه دولت اعتدال نشان داده است، از آنها حمايت كرده و ميكنيم.
در پايان روي صحبتم با نگارنده مقاله (مصادره كنندگان جريان حاميان روحاني در صنعت نفت چه ميگويند؟)، است كه:


صد بار بدي كردي و ديدي ثمرش را...خوبي چه بدي داشت كه يكبار نكردي

سایتهای رسمی

تبليغات نفتون نيوز

پیشخوان روزنامه ها

 

ورود به سایتحدیث روز

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196